Arabacıbozköy, Akhisar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arabacıbozköy
Manisa ilinin Türkiye'deki konumu
Manisa ilinin Türkiye'deki konumu
Manisa üzerinde Arabacıbozköy
Arabacıbozköy
Arabacıbozköy
Arabacıbozköy'ün Manisa'daki konumu
Ülke  Türkiye
İl Manisa
İlçe Akhisar
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Yüzölçümü
 • Toplam 29,58 km² (11,42 mil²)
Nüfus
 (2021)
 • Toplam 957
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 236
İl plaka kodu 45
Posta kodu 45200

Arabacıbozköy, Manisa ilinin Akhisar ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Akhisar ilçesi Palamut bucağına bağlı bir mahalledir. 16.-17.yy’lara ait Sicil Defterleri'ndeki kayıtlara göre Sancaklı aşireti'nin bir kısmının bu bölgeye yerleştirildiği görülmektedir. Aynı kayıtlarda Karayağcı aşiretinin bu bölgede yaşadıkları ile ilgili kayıt da vardır. Yalnız bu bölgeye hangi aşiretin önce geldiği bilinmemektedir. Bu bölgenin daha önce meskun mu idi yoksa boş mu bilinmemektedir. Bu nedenle mahallenin tamamının Sancaklı Yörükleri tarafından oluştuğunu söylemek zordur. Bergama ile Akhisar arasında önemli bir geçit yeri olan ve Roma yolu üzerinde olan bu yerleşimin boş olduğunu düşünmek yanlış olur. Mahallenin adının eskiden burada öküz arabası yapımıyla uğraşan yörüklerden geldiği ve ayrıca çevresindeki bozkır arazinin bol olması hasebiyle buradan esinlenilerek koyulduğu düşünülmektedir. Karaosmanoğlu ayanlarının bölgeye hakim olduğu dönemlerde mahallenin geliştiği ve büyüdüğü bilinmektedir. Mahallenin kuzeyinde bulunan Ballıobası terk edilmiştir. Bu oba sakinlerinin Tekeli aşiretinden oldukları, hayvancılık ile geçindikleri 1970 yıllarına kadar, Kilim, Heybe dokudukları bilinmektedir.

  • Sancaklı Aşireti, büyük bir aşiret olup; Manisa'nın Sancaklıbozköy, Karaoğlanlı, Çobanisa, İğdecik köyleri ile Nif (Kemalpaşa-İzmir) ilçesi civarındaki bazı köyler Sancaklı yörükleri tarafından kurulmuştur.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Eroğlu, İlker (2009). "Yunt Dağı ve Çevresinin Coğrafi Etüdü (Doktora Tezi)". Selçuk Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü. tez.yok.gov.tr. s. 257. 
  2. ^ "TÜİK Merkezi Dağıtım Sistemi Nüfus Verileri". Türkiye İstatistik Kurumu. 17 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ İbrahim Gökçen (1946). 16. [i.e. Onaltıncı] ve 17. asır sicillerine göre Saruhanʼda Yürük ve Türkmenler. Marifet Basımevi. 16 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]