Süleyman Han

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Süleyman Han (ö.1345), İlhanlıların merkezi otoritesinin dağıldığı sıralarda Çobanoğullarının İlhanlı tahtındaki kuklası idi. İlhanlıların kurucusu Hülagü Han'ın üçüncü oğlu Yosmut'un (veya Yaşmut) torununun oğluydu.

Süleyman 1339 Mayıs ayı civarında tahta Çobanoğlu Emir (Şeyh) Hasan Büzurg tarafından getirildi. Daha sonra Şeyh Hasan'ın İlhanlıları idarede kullandığı ve artık kukla haline gelmiş olan Satıbey Hatun ile evlendi. Süleyman 1340 Haziranında Çağatu bölgesinde Celayirilere karşı Şeyh Hasan'ın yanında savaştı; savaşı Çobanoğulları kazandı. 1341 yılı civarında Serbederler Çobanoğullarına karşı bir ittifak kurmak amacıyla Şey Hasan'ı süzeren Süleyman'ı da İlhan olarak tanıdı.

1343 yılında Emir Hasan Büzurg öldürüldü ve Satı Beyhan'ın oğlu Sorgan, Yağıbastı ve ve Melik Eşref arasındaki çıkan husumet doğdu. Süleyman müdahale etmesi için Hasan Büzurg'e başvurdu. Melik Eşref Sorgan'ı yendiğinde Sorgan Süleyman'a ve Satı Beyhan'a sığındı ve bu üçü bir ittifak oluşturdu. Ancak Celayiriler desteklerini geri çektiğinde, kazanmalarının mümkün olmadığı anlaşıldı. Onlar da bunun üzerine 1345'e dek Süleyman adına para basılan Diyarbakır'a kaçtılar.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Melville, Charles; Zaryab, Abbas (9 Mart 2015). "Chobanids" (İngilizce). Encyclopedia Iranica. 17 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2017. 
Önce gelen:
Satıbey Hatun
Flag of the Ilkhanate.svg
İlhanlılar İmparatorluğu
(Çobanoğullarının atadığı hükümdar)

1339 ila 1343
Sonra gelen:
Anuşirvan