Süleyman Han

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Süleyman Han İlhanlıların merkezi otoritesinin dağıldığı sıralarda Çobanoğullarının İlhanlı tahtındaki kuklası idi. İlhanlıların kurucusu Hülagü Han'ın üçüncü oğlu Yosmut'un (veya Yaşmut) torununun oğluydu.

Süleyman 1339 Mayıs ayı civarında tahta Çobanoğlu Şeyh Hasan tarafından getirildi. Daha sonra Şeyh Hasan'ın İlhanlıları idarede kullandığı bir önceki kukla olan Satı Beyhan ile evlendi. Süleyman 1340 Haziranında Çağatu bölgesinde Celayirilere karşı Şeyh Hasanın yanında savaştı; savaşı Çobanoğulları kazandı. 1341 yılı civarında Serbederler Çobanoğullarına karşı bir ittifak kurmak amacıyla Şey Hasan'ı süzeren Süleyman'ı da İlhan olarak tanıdı.

1343 yılında Şeyh Hasan öldürüldü ve Satı Beyhan'ın oğlu Sorgan, Yağıbastı ve ve Melik Eşref arasındaki çıkan husumet doğdu. Süleyman müdahale etmesi için Hasan Büzürge başvurdu. Melik Eşref Sorgan'ı yendiğinde Sorgan Süleyman'a ve Satı Beyhan'a sığındı ve bu üçü bir ittifak oluşturdu. Ancak Celayiriler desteklerini geri çektiğinde, kazanmalarının mümkün olmadığı anlaşıldı. Onlar da bunun üzerine 1345'e dek Süleyman adına para basılan Diyarbakır'a kaçtılar.

Başvuru kaynakları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Charles Melville & 'Abbas Zaryab. Chobanids, Encyclopedia Iranica
Önce gelen:
Satı Beyhan
İlhan (Çobanoğullarının atadığı hükümdar)
1339 ila 1343
Sonra gelen:
Anuşirvan