Sözler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sözler
Risale-i NurSözler.jpg
Yazarı Said Nursi
Dili Türkçe
Yayınevi Envar Neşriyat, Sözler Neşriyat, Yeni Asya Neşriyat, RNK Yayınları, Zehra Yayıncılık, Tenvir Neşriyat
ISBN 978-605-9846-20-2

Sözler Said Nursî'nin eseri. Risale-i Nur Külliyatının en geniş hacimli kitabıdır.[1]

Genel olarak 1926 - 1934 yılları arasında Barla'da yazılan eserde yazar İslam inancına göre Allah, kâinat ve insan münasebetlerini irdelemektedir. Aynı zamanda, İnsan neden ibadete muhtaçtır, Allah’ın zamandan ve mekandan münezzeh olması ne demektir; kader nedir, kader ile insanın iradesi nasıl uygun düşebilir? Kainat niçin yaratıldı? Kur'an neden mucizedir? gibi soruları cevaplandırıyor.

İslam'da imanın altı temel esasından biri olan ölüm ötesi hayat fikri (Ahiret inancı), bu eserin 10. ve 29. söz başlıklı kısmında bizzat ele alınır. Said Nursi eserinde ahiret inancına dair: "Eğer haşrin gelmesini, gelecek baharın gelmesi gibi, kat'î bir sûrette anlamak istersen; haşre dair Onuncu Söz ile Yirmi dokuzuncu Söze dikkat ile bak, gör. Eğer baharın gelmesi gibi inanmaz isen, gel parmağını gözüme sok"[2] şeklinde ifade etmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "(001) SÖZLER-BÜYÜK BOY SIRTI DERİ -> Büyük Boy (16x24) Sırtı Deri". Envar Neşriyat. http://www.envarnesriyat.com/default.asp?git=10&urun=647. Erişim tarihi: 10 Şubat 2016. 
  2. ^ Sözler, Onuncu Söz, Zeylin Üçüncü Parçası.