Rothenburg ob der Tauber

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rothenburg ob der Tauber
Rothenburg ob der Tauber'de eski bir pazar yeri. Sağ tarafı Kobolzeller-kapısı, sol tarafında Siebers-kapısı. Bu, Almanya'da en çok fotoğrafı çekilen yerlerden biridir
Rothenburg ob der Tauber resmî sembolü
Arma
Almanya üzerinde Rothenburg ob der Tauber
Rothenburg ob der Tauber
Rothenburg ob der Tauber
ÜlkeAlmanya Almanya
Rakım430 m
Posta_kodu
18001–18147
Alan kodu09861

Rothenburg ob der Tauber Ansbach (Franconia) ilçesinde bir şehirdir. Almanya'nın Bavyera eyaletinde, Franconia bölgesinde, iyi korunmuş orta çağ eski şehri olmakla birlikte, dünyanın her yerinden gelen turistler için bilinen bir yerdir.

Rothenburg, Orta Çağ'dan 1803'e kadar Özgür imparatorluk şehri idi.

İsmi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir, Tauber Nehri'ne bakan bir plato üzerinde yer almaktadır. "Rothenburg" adı ile ilgili olarak, bazıları nehir ardı evlerinin çatılarında ki kırmızı renge atıfta bulunarak, Almanca Rot (Kırmızı) ve Burg (kasaba, Orta çağ müstahkem şehri) anlamına gelmektedir. Kısaca, Rothenburg ob der Tauber ismi Tauber nehri'nin üzerindeki kırmızı kale anlamına gelmektedir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1070 yılında, aynı zamanda köy "Gebsattel" sahibi Comburg-Rothenburg, Tauber nehri üzerindeki dağın tepesine Rothenburg kalesini inşa etti. Staufer Kalesi 1356 yılındaki bir depremle yıkıldı. St. Blaise şapeli ise bugün son kalıntısıdır.

12. Yüzyılda inşa edilen ve 15. yüzyıla kadar eklenme yapılan Rothenburg ob der Tauber'in şehir surları

Ekim 1631 yılında, Otuz Yıl Savaşları sırasında, Tilly Kontu Katolik Johann Tserclaes, Protestan Lutheran Rothenburg'dan 40.000 asker istedi. Kasabaya giriş izni verilmeyip, Rothenburg kasabası savunuldu. Bu kuşatmaya dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak, Tilly askerleri hızlı bir şekilde sadece 300 asker kaybederek Rothenburg'u işgal ettiler.

1803 yılından bu yana şehir Bavyera'nın bir parçası olmuştur. Ünlü Alman manzara ressamı Eugen Bracht, 1877 yılında Rothenburg'u ziyaret etti; sadece iki gün kalmasına rağmen şehirden oldukça etkilendi.[1] 1880'lerin Romantizm sanatçıları (örneğin Carl Spitzweg), şehre turizmi getirerek, Rothenburg'u yeniden keşfettirdi.

Rothenburg'a Nazi ideologlarının gözünde özel bir önem verildi. 1930'lar boyunca Nazi örgütü "KDF" (Kraft durch Freude), ülkenin birçok yerinden gelen ziyaretçiler için Rothenburg'a düzenli günlük geziler organize etti. Rothenburg, "Alman şehirlerinden daha çok Alman" olarak görüldü. Ekim 1938 yılında, Rothenburg'da yaşayan Yahudi vatandaşlar sınırdışı edildiler.[2]

II. Dünya Savaşı'nın son günlerinde, Mart 1945'te, Alman askerleri kasabayı savunmak için Rothenburg'a konuşlandı. 31 Mart'ta, müttefiklere ait 16 uçak tarafından Rothenburg bombalandı ve 39 kişi öldü, 306 ev, kamu binaları ve dokuz gözetleme kuleleri yok edildi. ABD Savaş Sekreteri Yardımcısı John J. McCloy, tarihi öneminden dolayı Rothenburg'un güzelliklerini biliyordu ve bu yüzden Amerika Birleşik Devletleri Ordusu'dan General Jacob L. Devers'a Rothenburg'u almak için ağır top ateşi kullanmamasını emretti. Şehri savunan yerel askeri komutanı Alman Binbaşı Thömmes, tüm kasabanın sonuna kadar mücadele etmesi için Adolf Hitler'in verdiği emri göz ardı ederek şehir savunmaktan vazgeçti ve böylece topçu ateşi tarafından şehir tamamen imha edilmekten kurtulmuş oldu. Amerikan askerlerinin 12. Piyade Alayına bağlı 4. Tümeni, 17 Nisan 1945 tarihinde şehri işgal etti.

İkinci Dünya Savaşında bombalardan hasar gören şehir kısmı, 1945

Kasım 1948 yılında McCloy'a Rothenburg'un koruyucusu unvanı verildi. Savaştan sonra, şehrin sakinleri hızla bombalamadan kaynaklanan hasarları tamir etti. Kasabanın yeniden inşası için dünyanın her yerinden bağışlar toplandı​​. Trafiği azaltıcı önlemler, güvenliği artırmak ve turizmi geliştirmek için Rothenburg önemli bir biçimde kalkınmaya başladı.

Rothenburg, çeşitli filmlere, özellikle fantastik yapımlarda yer aldı. 1940 yılı yapımı Walt Disney filmi Pinokyo, Rothenburg için ilham kaynağı oldu.

Foto Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Önemli insanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Joshua Hagen: Preservation, Tourism and Nationalism: The Jewel of the German Past, p. 80
  2. ^ Joshua Hagen, "The Most German of Towns: Creating an Ideal Nazi Community in Rothenburg ob der Tauber", Annals of the Association of American Geographers 94:1 (2004), pp. 207–227, passim.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]