Roswell UFO Vakası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Roswell UFO vakası sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
UFO vak'ası: Roswell UFO Vakası
{{{Resim belgeleme}}}

{{{Resim belgeleme}}}

Memleket: ABD
Tarih: 1947 Temmuz başı
Cisim: Radar reflektörleri olan bir balon grubunun artıkları
"RAAF, uçan daireyi Roswell bölgesinde bir çiftlikte ele geçirdi" manşetini taşıyan gazete. Yer: Chaves County, New Mexico, ABD. Sene: 1947

Roswell UFO vakası, 1947 Temmuz ayında ABD'nin New Mexico eyaletinin Roswell şehrinde meydana geldiği iddia edilen ve Roswell efsanesi'ni başlatan olay.

8 Temmuz 1947 yılında New Mexico eyaletinin Roswell kasabası yakınlarında, ABD'nin İdaho Eyaleti'nde orman servisi için kurtarış pilotluğu yapan Kenneth Arnold'un, 25 Haziran'da kayıp bir uçağı Washington Eyaleti'ndeki Cascade Dağları üzerinde aramaya çıkışının ve tahminlere göre dört metre yükseklikte, saatte 222.000 km (120.000 mil) hızla giden dokuz tane disk şeklinde uçan daireler gördüğünü iddia edişinin iki hafta sonrasında bir "uzay gemisi" ele geçirildiği duyuldu.

Ancak ertesi gün ABD Ordusu bu haberi yalanlayarak bunun bir meteoroloji balonu olduğunu iddia etti.

Teğmen Walter Haut[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerikalı eski bir askeri yetkili, seneler önce ABD’nin New Mexico eyaletindeki Roswell askeri üssü yakınlarına düşen cismin içinde uzaylı cesetleri de bulunan bir UFO olduğunu ve bunların Amerikan ordusu tarafından gizlendiğini ölüm döşeğinde itiraf etti.

O dönemde üssün halkla ilişkiler subayı olan ve 2008 yılında ölen Teğmen Walter Haut, ölümünden sonra açılmak üzere yazdığı mektupta, ABD ordusunun birçok teknolojiyi bu "kazada" ele geçen dünyadışı uzay mekiğinden aldığını iddia etti.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]