Roots reggae

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Roots reggae, varoşlardaki hayatın ve yoksul kırsal kesimin kötü yönlerini ele alan bir müzik türüdür.[1] Kökeni reggae müzik türü olan roots reggae, genellikle yoksulluk, toplumsal sorunlar, devlet baskısı, sınır dışı edilme ve Rastafarianizm gibi konuları ele alır.

Bu müzik türünün altın çağı 1970'lerin ikinci yarısı olarak kabul edilmektedir. Öyle ki bu dönemde Bob Marley, Peter Tosh, Burning Spear, Max Romeo, Horace Andy ve Lincoln Thompson gibi isimlerin yanı sıra; Black Uhuru, Steel Pulse ve Culture gibi grupların çalışmalarına yoğun olarak rastlanır. Yine aynı dönemde Lee 'Scratch' Perry, Bunny Lee, Joseph Hoo Kim ve Coxsone Dodd gibi yapımcıların da çalışmaları yer almaktadır. Roots reggae türü, zamanla teknolojik yeniliklerin belirmesiyle beraber yerini dub adlı müzik türüne bıraktı.

Roots reggae, müzikal ve kültürel olarak kökenlerini Jamaika'dan aldı. Ancak yine de Avrupa'da 1970'lerde oldukça popülerdi.[2] Yine bu müzik türüyle akraba olan dancehall'un belirmesiyle beraber, Avrupa'da siyahi, melez ve beyaz birçok grup kuruldu. Zaman ilerledikçe roots reggae türündeki eserler Amerika Birleşik Devletleri'nde de verilmeye başladı. Bu ülkedeki eserler, çoğunlukla New York'a göç eden Jamaikalılar tarafından verildi.[3]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Barrow, Steve and Dalton, Peter: "Reggae: The Rough Guide", Rough Guides, 1997
  2. ^ Lloyd Bradley and Dennis Morris (2002) Interview with Bunny Wailer in the documentary Reggae: the Story of Jamaican Music. BBC2 2002.
  3. ^ "Marshall, Wayne: Follow Me Now: The Zigzagging Zunguzung Meme". 10 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ağustos 2009.