İçeriğe atla

Roosendaal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Roosendaal
Belediye / Şehir
Roosendaal'in havadan görüntüsü
Roosendaal bayrağı
Bayrak
Roosendaal arması
Roosendaal arması
Roosendaal'nin Kuzey Brabant'taki konumu
Roosendaal'nin Kuzey Brabant'taki konumu
Hollanda üzerinde Roosendaal
Roosendaal
Roosendaal
Roosendaal'nin Hollanda'daki konumu
ÜlkeHollanda Hollanda
İlKuzey Brabant
BelediyeRoosendaal
İdare
 • Belediye BaşkanıJacques Niederer (VVD)
Yüzölçümü
 • Toplam107.21 km²
 • Su
0,70 km² (20 mil²)
Nüfus
 (31 Aralık 2012)
 • Toplam77,171
 • Yoğunluk721.79/km²
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAS)
Alan kodu031
Roosendaal topografik haritası

Roosendaal, Hollanda'nın güneybatısındaki Kuzey Brabant ilinde şehir ve belediye.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Roosendaal Belediyesi 1 Ocak 1977'de eski "Roosendaal en Nispen" belediyesi ile eski "Wouw" belediyesinin birleştirilip sadece "Roosendaal" isimli tek bir belediye kurulmasıyla ortaya çıkmıştır. Roosendaal belediyesinin yuzolcumu toplam 107,21 km² olup bunun 0.78 km² su yuzeyidir. Belediye Kuzey Brabant ilinin doğusunda Breda'nın güneybatısında, Belçika sınırı yakınlarında yer alır. Komsu belediyelri kuzeyde Steenbergen ve Halderberge; doğuda Rucphen; güneyde Woensdrecht ve Belcika'ya dahil olan Essen ve batıda Bergen op Zoom'dur.

Tarihce[değiştir | kaynağı değiştir]

Roosendaal'in tarihi 12. ve 13. yuzyillara gider. Ilk yazılı belgede Roosendaal isminin gecmesi 1268'de çevresindeki köylerin Roosendaal'de bir kilise kurmalarına aittir. Orta Çağalrda Roosentaal yakınında bulunan batak arazilerden elde edilen turba ticareti ile gelişmiştir. 1568-1648'de ortaya cikan uzun "Seksen-Yillik Savas" bu ticaretin gelişmesine engel olmuştur. Bu savaş sırasında hem Roosendaal hem Wouw kasabaları capulcu askerlerin hücumlarına hedef oldular. Bu harpe katilan her ordunun askeri bu kasabaların etrafini ve bazen de kasabalri yakip yikip yagma etmişlerdir. Uzun suren yıllarca Roosendaal etrafında bulunan kirlik ve tarimsal araziler bosaltilip issiz ve bakımsız kalmislardır.

Roosendaal 1672'de Fransiz ordusunun gecici isgali altina girdi. 1687'de şehirde bir büyük yangin cikmis ve şehrin önemli binaları cikan yangından büyük ziyan gormuslerdir.

1806-1810 döneminde Fransa kukalsi olan ve Napolyon Bonapart kardeşi Louis Bonaparte'nin Kralı olduğu "Hollanda Kralligi" devleti idaresi altında iken 1809'da Roosendaal'a şehir olma imtiyazi bağışlanmıştır.

Sehrin fakir durumu 1854'te şehirden geçen demiryolunun acılması ile iyilesmeye başladı. Sanayi ve hizmet sektorlerinde buluna şirketler bu ulasim merkezine yerlesmsye başladılar. 50 yıl içinde şehrin nüfusu iki misli artti: 1851'de 6.501 kişi iken 1899'da 13.720 kişiye yukseldi.

Sehrin stratejik durumu dolayısıyla II. Dunya Savasi sırasında şehir (özellikle Mayis 1940'ta Alman hava gucu tarafından ve Mayis 1944'te muteffikler hava gucleri tarafından yapılan) hava bombardimanlarından büyük zarar gördü. Şehir 14 Mayis 1940'ta Nazi Almanyasi isgali altina girdi ve 30 Ekim 1944'te muteffik orduları tarafından bu isgalden kurtarildi.

Sanayi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kentte demiryolu tamir atölyeleri vardır. Kentte ayrıca flüoresan aydınlatma elemanları, kağıt ve grafik sanayileri için makineler ve mobilya üretilir.

Ulasim[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir demiryolu kavsagi olarak önemlidir. Şehir tren garai 1854'te Antwerp–Lage Zwaluwe hatti uerinede ve Roosendaal–Vlissingen hattinin başlangıç istasyonu olarak acildi ve Hollanda'nin Kuzey Branbant ilindeki ilk tren sistasyonu oldu. Roosendaal Hollanda'da bulunan Rotterdam ile Belcika'daki Anvers demiryolu hattında bulunan uluslararası Hollanda-Belcika sinir istayonudur.

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım Spor Lig Stadyum Kuruluş
RBC Futbol Vierde Klasse
2011'de iflastan sonra
RBC Stadyumu
yak. 5.000 kişi
16 Temmuz 1927

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]