Rockwell Arena

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Arena 7.0 Student Edition kullanılarak yapılan örnek bir model

Rockwell Arena, Rockwell Automation tarafından geliştirilen bir simülasyon ve otomasyon yazılımıdır. SIMAN simülasyon dilini kullanan Arena'nın son sürümü 11.0'dir. Arena bir şirketin üretim sürecini simüle etmek ve performansını ölçmek için kullanılır. Sürecin simüle edilmesiyle şirket gerçek hayatta yapacaklarını önceden deneyerek zaman ve kaynak tasarrufu etmiş olur.

Arena'da farklı biçimlerdeki modüller ile deneysel bir model oluşturulur. Bağlayıcı çizgiler bu modülleri birleştirmeye ve varlıkların(entity) akış yolunu belirlemeye yarar. Olasılık dağılımlarından yararlanılanarak sürecin rastsallığı kurala bağlanır. Örneğin bir lokantaya gelen müşterilerin dakikada beklenen değeri 4 olan üstel dağılıma uyması gibi.

Arena istatistiksel verilerin alınması için de kullanışlıdır. Kuyruklardaki ortalama varlık sayısı, kuyruktaki maksimum ve minimum varlık sayısı, kaynağın kullanımda olduğu süreler gibi değerler elde edilebilir. Ayrıca üretimde hatalar, makinelerde arıza, yemek arası, molalar, belirli mesai saatleri belirlenerek model gerçekçi hale getirilir.

  • Student Edition - Öğrencilerin yazılımı öğrenmeleri amacıyla hazırlanan ücretsiz sürümdür. Ticari olmayan amaçlar için kısıtlı modeller içerir.
  • Research Edition - Üniversitelerde simülasyon öğretimi gibi akademik kullanım amaçlıdır. Ticari olmayan kullanımı dışında "Professional Edition"dan farkı yoktur.
  • Basic Edition - Giriş düzeyindeki sürümdür. Yalnızca temel şablonları içerir.
  • Professional Edition - Genel amaçlı sürümüdür. Yaygın olarak kullanılan araçları ve modülleri içerir. Ayrıca kullanıcıya kendi özel şablonlarını oluşturma olanağı sunar.
  • Enterprise Suite - Arena'da kullanılabilecek tüm araçları ve şablonları içerir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]