Robin Hood: Hırsızlar Prensi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Robin Hood: Hırsızlar Prensi
Robin Hood: Prince of Thieves
Film afişi
Yönetmen Kevin Reynolds
Yapımcı
Senarist
  • Pen Densham
  • John Watson
Hikâye (eser) Pen Densham
Oyuncular
Müzik Michael Kamen
Görüntü yönetmeni Douglas Milsome
Kurgu Peter Boyle
Stüdyo Morgan Creek[1]
Dağıtıcı Warner Bros.
Çıkış tarih(ler)i 14 Haziran 1991 (1991-06-14) (ABD)
19 Temmuz 1991 (1991-07-19) (Birleşik Krallık)
Süre 143 dakika[2]
Ülke
  • ABD
Dil İngilizce
Bütçe $48 milyon[3]
Hasılat $390.5 milyon

Robin Hood: Hırsızlar Prensi (Özgün adı: Robin Hood: Prince of Thieves), Kevin Costner'in başrolünü oynadığı 1991 ABD yapımı bir film. Alan Rickman bu filmdeki performansı ile BAFTA En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'nü almış, film ayrıca kostüm tasarımı dalında BAFTA'ya aday gösterilmiştir. Kevin Costner ise yılın en kötülerine verilen En Kötü Erkek Oyuncu Razzie Ödülü'nü kazanmıştır. Ayrıca Bryan Adams'ın yaptığı "(Everything I Do) I Do It for You" şarkısıyla en iyi şarkı dalında Akademi Ödülü'ne aday gösterilmiştir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Locksley'li Robin (Kevin Costner), Kral Aslan Yürekli Richard ile birlikte haçlı seferine katılmış ve sefer sırasında esir düşmüş Kudüs'te bir zindana kapatılmıştır. İdam edileceği haberini almasıyla kaçış planları hazırlayan Robin, kaçarken müslüman bir esir olan Azeem'in (Morgan Freeman) de hayatını kurtarır. Azeem hayatını borçlu olduğu Robin'in yanından ayrılmayacağını söyleyince birlikte İngiltere'ye dönerler.

Fakat Robin İngiltere'ye döndüğünde, İhtişamlı Locksley kalesini harap bir şekilde bulur. Babası Lord Locskley ise Notthingam Şerifi tarafından şeytana taptığı iddiasıyla idam edilmiştir. Bu arada evde sağ kurtulabilen fakat işkence sırasında kör olan hizmetçileri Duncan'ı bulan Robin Hood, ondan Notthingam Şerifi ve cadısı hakkında hikâyeler duyar. Bu sırada topraklarına giren Notthingam Şerifi'nin adamları da Locksley'li Robin'in peşindedir.

Gelişmeler üzerine Robin, Azeem ve Duncan Locksley topraklarını terk ederler. Daha sonra Kralın kuzeni olan Marian'ın yanına gidecek olan Robin ondan hemen etkilenir. Fakat Notthingam Şerifi de Marian'ı gözünün önünde bulundurmaya gayret gösteriyordur. Robin, babasıyla ilgili iddiaların doğruluğunu öğrenmek için Piskoposa gider ve tam onu sorgularken, Notthingam Şerifi ile yüz yüze gelirler.

Notthingam'ın askerlerinden kaçarken, hakkında yüzlerce uğursuz efsane bulunan Sherwood Ormanı'na kaçarlar ve orada bir barınak bulup saklanırlar. Locksley'li Robin işte bu andan sonra Robin Hood olarak anılmaya başlayacaktır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Easton, Nina J. (24 Temmuz 1990). "Costner May Put Morgan Creek Ahead of Robin Hood Pack". The Los Angeles Times. 9 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2010. 
  2. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; bbfc isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
  3. ^ "Robin Hood Freshens Up A Film Legend". Orlando Sentinel. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]