Robert Emmett Bledsoe Baylor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Robert Emmett Bledsoe Baylor (5 Mayıs 1793 – 6 Ocak 1874) Kentucky'lidir, daha sonra Alabama ve Teksas'a taşınmıştır. Baylor aynı zamanda Kentucky'de siyasetçi Jesse Bledsoe'nin yeğenidir.

Baylor 1812 Savaşı boyunca orduda hizmet etti. Savaştan sonra Kentucky'de hukuk üzerine okudu ve çalıştı. Kısaca, istifa edip Alabama'ya taşınmadan önce 1819'dan 1820'ye kadar Kentucky Temsilciler Meclisi üyesiydi.

Alabama'da hukuk alanında çalıştı ve din bilimi okudu, vaaz için yetkilendirildi ve törenle papaz unvanı verildi. 1824'te Alabama Temsilciler Meclisi'ne seçildi. Baylor Yirmi Birinci Kongre'de Alabama'nın 2. kongre bölgesinden (Mart 4, 1829 – Mart 3, 1831) Jacksonian olarak seçildi ve 1830'da Yirmi İkinci Kongre'de seçim için başarısız bir aday oldu.

1839'da Baylor Din Adamı William Tryon ve Teksas'ın ilk vaftiz misyoneri Din Adamı James Huckins ile birlikte kurduğu Baylor Üniversitesi'nin bulunduğu Teksas'a taşındı. Gezici bölge yargıcı olarak "bir heybesinde Teksas kanunları diğerinde Kutsal İncil ile" bölgesini çalıştırmak zorunda olduğu söylendi.[1] Teksas Cumhuriyeti'nin bölge ve yüksek mahkemelerin hakimi seçildi, 1845'te tasarlanan Teksas Eyalet anayasasının kurultay üyesiydi. Baylor yirmi beş yıl bölge yargıçlığı yaptı. Şöhretine rağmen, Teksas, Baylor İlçesi'ne onun adı verilmez; aksine yeğeni Henry Weidner Baylor'dan sonra ilçenin adı koyulmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]