Rober Haddeciyan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
R. Haddeciyan

Rober Haddeciyan ya da Rober Haddeler (Ermenice: Ռոպէր Հատտէճեան, 26 Ocak 1926, İstanbul), Ermeni yazar, oyun yazarı ve 1967'den beri Nor Marmara'nın sorumlu müdürüdür.[1]

Bakırköy'de doğdu, anne ve babası Avedis Haddeciyan ve Siranuş idi.[2][3] Pangaltı Mıhitaryan Okulu'nda ve İstanbul Üniversitesi'nde felsefe eğitimi aldı.[4] Elliden fazla kitap yayımladı, Türkçede Aras Yayıncılık tarafından Tavan adıyla yayımlanan Arasdagh (Առաստաղ "Ceiling") kitabı en bilinen eseridir. Ermenistan Kültür Bakanlığı'nın verdiği Altın Madalya dışında Ermenistan Devleti Movses Khorenatsi Madalyası, Erivan Devlet Üniversitesi Altın Madalyası, Ermenistan Gazeteciler Birliği Altın Kalem Ödülü, Surp Sahak Surp Mesrob Madalyası sahibidir.[5] Surp Mesrob Maşdots Ödülü'ne ise Ermenistan Cumhuriyeti'nin 20 yıl kutlamalarında Ermeni edebiyatı, tiyatrosu ve gazeteciliğine katkılarından ötürü layık görülmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Rising from the Ruins". 1 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2012. 
  2. ^ Haddedjian, Rober (2002). Kurtulushi Boghoda (Ermenice) (1 bas.). İstanbul: Marmara Ofset. s. 223. 
  3. ^ Toranian, Toros (2002). Amboghjkagan Gragete (The Complete Man of Letters) (Biography) (Ermenice). Aleppo: Cilician Bookstore & Publishing House. s. 107. 
  4. ^ Demir, Gul (1 Haziran 2004). "Minority newspapers in Turkey - Nor Marmara". Turkish Daily News. 
  5. ^ "Rober Haddeciyan - Aras Yayıncılık". Rober Haddeciyan - Aras Yayıncılık. 12 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mayıs 2021.