Rincon Dağları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Rincon Dağları
Rincon Mountains
En yüksek noktası
Yükseklik Mica Dağı 2,641 m
Koordinatlar 32°13′11″ K
110°32′36″ B 
Coğrafya
Konum Pima İlçesi (county)
Arizona,
Amerika Birleşik Devletleri

Rincon Dağları ABD'nin güzeybatısında Arizona eyaletinde Pima İlçesi (county) Tucson şehri doğusunda bulunan ve büyük bir kısmı Saguaro Ulusal Parkı içinde olup korunan bir sıra dağdır.

Rincon Dağları Tucson vadisinin etrafını saran beş sıradağdan biridir. Diğerleri, kuzeyde Santa Çatalına Dağları, güneyde Santa Rita Dağları, batıda Tucson Dağları ve kuzeybatıda Tortolita Dağları'dir. Bunlardan Santa Catalına Dağları en büyüktür. Rincon Dağları Santa ıBarbara Dağları ile Santa Rita Dağların'ndan daha az kayalık ve sarptır. "Redington Geçiti" Rincon Dağları'nı Santa Çatalına Dağlarından ayırır.

Rincon sözcüğü İspanyolca "köşe" demektir. Rincon Dağlari'nın şekli köşeli olduğu için bu isim verildiği kabul edilmektedir. Rincon Dağlari'nda en yusek nokta olan Mica Dağı bu köşeli şeklin tam köşesindedir; "Ricon Zirvesi" güney ucunu ve kemer şekilli sırtları bulunan "Tanguae Verde Zirvesi" batı ucunu oluştururlar. Bu köşeli şeklin ortası Mica Dağı'nın güneyi ve batısında "Rincon Vadisi" bulunmaktadır. Bu vadi eskiden bir "sığır çiftliği (ranch)" iken günümüzde büyük bir sıra sıra yapılmış birbirine benzer evlerden yapılmış Tucson varoşu semtine dönüştürülmektedir. Rincon Vadisi'nin doğu ucunda Vail, Arizona varoş semti; kuzeyinde "Colosal Cave (Devasa Mağara)" ilçe parkı bulunmaktadır ve buradaki kireçtası mağarası ve etrafı popüler bir mesire yeri olarak ziyaretçi çekmektedir.

Rincon Dağları doğusunda "Küçük Rincon Dağları" bulunmakta ve bu iki sıradağ arasında "Happy Valley (Mesut Vadisi)" adlı yerlilerin kamping, avcılık ve yol dışında kırda motorlu vasıta sürme rekreasyonlari yaptıkları bir tatil mevkii vardır. Rincon Dağları güneyinde ve Rincon Vadisi ilerisinde "Cinenge Deresi" ve Federal "Interstate-10 (İ-10)" otoyolu bulnmaktadır.

Rincon Dağları'nın büyük bir kısmı Saguaro Ulusal Parkı sınırları içindedir. Geri kalan kısmı ise "Coronadao Ulusal Ormanı" ve (Rincon Dağı Vahşi Alanı) olarak korunmaktadır.

Rincon Dağları, Arizona Panoraması

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]