Rickrolling

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Rickrolling bir dans türü ve İnternet geyiğidir. 1987 yılında Rick Astley'in Never Gonna Give You Up şarkısının klibinde yaptığı danslar sebebiyle çok popüler olmuştur. Günümüzde bu dans protestolarda, 1 Nisan günlerinde yapılmaktadır. iPhone'lar için bu dans nedeniyle uygulamalar çıkmıştır.

Geyik, insanların farklı bir konu ile alakalı bir linke tıkladıkları zaman alakasız bir şekilde bu müzik videosuna direkt edilmesidir. Kurbanlar görünüşte alakasız bir bağlantıya tıkladıklarında, beklenenin yerine müzik videosunun bulunduğu site yüklenir ve bunu yaparken "Rickrolled" oldukları söylenir. Zaman içinde geyik sadece insanları videoya yönlendirmekten çıktı ve şarkının sözlerinin beklenmedik yerlerde kullanılmasına da sebep oldu.

Geyik, 2006 yılında 4chan web sitesinde popüler olan "duckrolling" adı verilen benzer bir kandırma numarasından doğdu. Video linki ile insanları kandırma, 2007 1 Nisan Şakaları Gününde kadar 4chan'de iyice popüler hale geldi. Aynı yıl diğer İnternet siteleri de, (özellikle de YouTube) geyiği yaygın bir şekilde kullanmaya başladı. YouTube'un 2008 1 Nisan etkinliğinde Rickroll kullanması, geyiğin popülerliğini iyice arttırdı.[1]

Başlangıçta, on yıllık bir aradan sonra performansa daha yeni dönen Astley, yeni keşfettiği popülaritesini kariyerini ilerletmek için kullanmaktan çekiniyordu. Ancak Rick, 2008 Macy's Şükran Günü Geçit Töreni'ni sürpriz bir performansla şöhretini kabul etti. Şarkı sayesinde Astley, performans kariyerinin popülaritesiyle yeniden canlandığını gördü. Astley'in kendisi de birkaç kez Rickrolled olmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "YouTube RickRolls Users" (İngilizce). TechCrunch. 26 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi.