Rick and Morty

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Rick and Morty
Rick and Morty
Rick and Morty.svg
Tür
Proje tasarımcısı
Seslendiren(ler)
Besteci Ryan Elder
Ülke ABD
Dili İngilizce
Sezon sayısı 4
Bölüm sayısı 41 (bölümlerin listesi)
Yapım
Yönetici yapımcı
 • Dan Harmon
 • Justin Roiland
 • James A. Fino
 • Joe Russo II
Yapımcı
 • J. Michael Mendel
 • Kenny Micka (pilot bölüm)
Gösterim süresi 22 dakika
Yapım şirketi
 • Justin Roiland'ın Solo Vanity Card Productions
 • Harmonious Claptrap
 • Starburns Industries
 • Williams Street
Yayın bilgileri
Kanal Adult Swim
Resim formatı 16:9 HDTV
Yayın tarihi 2 Aralık 2013 (2013-12-02) - günümüz
Dış bağlantılar

Rick and Morty Justin Roiland ve Dan Harmon tarafından Adult Swim için yaratılan bir yetişkin animasyon televizyon dizisidir.

Dizi, kendi zamanlarını aile hayatı ve boyutlar arası yolculuk arasında bölüştürmüş alkolik bilim insanı Rick ve onun torunu Morty'nin maceralarını anlatır. Dizide Chris Parnell, Spencer Grammer ve Sarah Chalke'in sesi başroldeki karakterleri seslendirken diğer karakterleri Roiland seslendirir. Dizinin ilk halleri Roiland tarafından Channel 101 film festivali için hazırlanmıştır. Adult Swim, televizyon şovu fikirleri için Harmon ile görüştü; o ve Roiland iki karaktere dayalı televizyon programını hazırlamaya başladılar.

Dizi, 2 Aralık 2013 tarihinde eleştirel övgüyle galasını yaptı[2]. 26 Temmuz 2015 tarihinde dizi ikinci bir sezon için[2], Ağustos 2015'te dizi üçüncü bir sezon için yenilendi[2].

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Rick Sanchez[değiştir | kaynağı değiştir]

Beth Smith'in babası ve Morty'nin dedesi (anne tarafından) olan dâhi bir bilim insanıdır. Kızının ailesi, Rick'in alkole eğilimi nedeniyle oğulları Morty'nin güvenliği hakkında endişe duymalarına yol açmaktadır. Çeşitli ruhsal hastalığın belirtilerini gösteren ve zamanını değerli olarak gören son derece entelektüel bir karakterdir[3]. Okul, evlilik ve hatta aşk gibi sıradan insanların hayatında yer alan şeylerden kaçınır.

Not: Bu karakteri Justin Roiland[4] seslendirmektedir.

Morty Smith[değiştir | kaynağı değiştir]

Tam adı Mortimer "Morty" Smith, Sr.dır. Rick iyi kalplidir fakat kolayca üzülen 14 yaşındaki torunu Morty, sık sık Rick'in maceraları içine sürüklenir. Morty, Rick'in planlarını takip etmeye isteksizdir ve Rick durumları düzeltmek için alışılmışın dışındaki yöntemleri kullandığı için Morty bunun sonucunda sık sık travma geçirir. Jessica'ya aşıktır.

Not: Bu karakteri Justin Roiland[4] seslendirmektedir.

Jerry Smith[değiştir | kaynağı değiştir]

Morty'in güvensiz babası, Beth'in kocası ve Rick'in damadıdır. Jerry, Rick'in Morty üzerindeki etkisini kesinlikle onaylamamaktadır. Evliliği bazen Rick'le olan kötü ilişkisine eşinin tepkileriyle tehlikeye girmektedir. Jerry beceriksizliği yüzünden kovulana kadar düşük seviyeli bir reklam ajansında çalışıyordu.

Not: Bu karakteri Chris Parnell[4] seslendirmektedir.

Beth Smith[değiştir | kaynağı değiştir]

Kızlık soyadı Sanchez olan, Rick'in kızı, Morty'nin annesi ve Jerry'nin eşidir. Beth bir at kalp cerrahıdır. Aklı başında ve kendine güvenen Beth, kocasının kanıtlanmış vasatlığı göze alarak büyüyen egosuyla mücadele eder. Birkaç bölüm evliliği, ailesi ve işinden dolayı oluşan inancından dolayı Beth'in hayatı ve memnuniyetsizliği ele alınır. "Gerçek" bir cerrah olmak istediğinde ise Summer'a 17 yaşında hamile kalmıştır. Bencillik, mizah ve akıllılık özelliklerini sergilerken de evde söz en çok geçendir. Beth, oğlunun etrafında babasının yıkıcı ve tehlikeli eğilimleri karşısında soğukkanlıdır. Buna bağlı olarak çocukluktan itibaren ebeveynlerinin ayrılması konusuyla babasına annesinden daha olumlu yaklaşır[3].

Not: Bu karakteri Sarah Chalke seslendirmektedir.

Summer Smith[değiştir | kaynağı değiştir]

Morty'nin 17 yaşında ablası, geleneklere bağlı ve sık sık yüzeysel bir ergen olan Summer, yaşıtlarıyla durumunu iyileştirebilen her şeye takıntılı birisidir. Summer, akıllığı ve espriliğiyle fakat daha çok bencilliğiyle annesine benzemektedir. Bazen Morty'nin Rick'e boyutlar arası maceralarında eşlik etmesine gıcık olur. İkinci sezonda, Rick ve Morty'nin maceralarında onlara daha çok eşlik etmektedir.

Not: Bu karakteri Spencer Grammer[4] seslendirmektedir.

Yinelenen karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Müdür Gene Vagina[değiştir | kaynağı değiştir]

Müdür Gene Vagina, Harry Herpson Lisesi'nin müdürüdür.

Not: Bu karakteri Phil Hendrie seslendirmektedir.

Jessica[değiştir | kaynağı değiştir]

Jessica, Morty'nin matematik sınıfında bulunan çekici bir kızdır. Morty ona aşıktır, fakat Jessica Morty'i nadiren ikrar eder.

Not: Bu karakteri Kari Wahlgren[4] seslendirmektedir.

Bay Goldenfold[değiştir | kaynağı değiştir]

Bay Goldenfold, Morty'nin matematik öğretmenidir. Derinden baştırılmış cinsel cazibelere sahiptir ve Bay Goldenfold'un Jamba Juice'a giderek başedebildiği eşi onu terk etmiştir.

Not: Bu karakteri Brandon Johnson seslendirmektedir.

Brad[değiştir | kaynağı değiştir]

Brad, Harry Herpson Lisesi'nde bir öğrencidir. Okul için futbol oynayan ve Jessica ile flörtleşen bir sporcudur.

Not: Bu karakteri Echo Kellum seslendirmektedir.

Ethan[değiştir | kaynağı değiştir]

Summer'ın erkek arkadaşıdır. Birinci patlamadan sonra Rick onu kullanarak yeni Anatomi Park'ı (Anatomy Park) inşa etmiştir. Abisi gençliğinde onu taciz etmiştir.

Not: Bu karakteri Daniel Benson seslendirmektedir.

Davin[değiştir | kaynağı değiştir]

Beth'in at hastenesindeki iş arkadaşıdır. Bazen sallantılı evliliğine karşı bir tehdit olarak gören Jerry onu aşırı derecede sevmez.

Not: Bu karakteri Dan Harmon seslendirmektedir.

Revolio Clockberg, Jr.[değiştir | kaynağı değiştir]

Robot görünümlü bir dişliinsan("gearperson")'dır. Onun gezegeninde Dişli Savaşları ("Gear Wars") olarak bilinen etkinlik hakkında çok bilgili ve lavtaya benzer bir saz çalabililen birisidir. Rick'in arkadaşların birisi olmasına rağmen Rick onun gerçek ismini bilmez, bir ırksal sıfat olan Dişlibaş ("Gearhead") olarak çağırmayı tercih eder.

Not: Bu karakteri Justin Roiland seslendirmektedir.

Alternatif Rickler ve Mortyler[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer boyutlar ve gerçekliklerde yaşayan Rick ve Morty'nin farklı versiyonlarıdır. Diğer Rickler çoğunlukla "ana" Rick'e benzemesine rağmen bazı ayırt edici özelliklere (David Cronenberg parodisi olan "Cronenberg Rick" ve Prince parodisi olan "Önceden Adı Rick Olarak Bilinen Bilim insanı" The Scientist Formerly Known as Rick gibi) sahiptir. Onların çoğu, Mortylerini araçları gibi değil de refakatçileri gibi tedavi eder. Birçoğu "Boyutlar Arası Rickler Konseyi"("Transdimensional Council of Ricks")'nin parçasıdır. Alternatif Morty'lere örnek olarak Evil Morty verilebilir.

Not: Bu karakterleri Justin Roiland seslendirmektedir.

Bird Person[değiştir | kaynağı değiştir]

Süper kahraman gibi olan Rick'in arkadaşıdır. Rick'e derinden bir saygısı vardır. Morty, Rick ile olan ilişkisini tehlikeye atabilecek şeyler yaparken sık sık Morty'e fikir sunmak için beliriverir.

Not: Bu karakteri Dan Harmon seslendirmektedir.

Tammy[değiştir | kaynağı değiştir]

Harry Herpson Lisesi'nde bir öğrenci ve Summer'ın arkadaşıdır. "Ricksy Business" bölümünde Bird Person ile tanışırlar ve bir ilişkiye başlarlar. Sonraki bölümler gösterir ki Tammy, Bird Person'la birlikte gezegenine taşınmıştır.

Not: Bu karakteri Cassie Steele seslendirmektedir.

Plütonyalılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Orijinal adları Plutonians olan Plüton'un göksel cüce halkıdır. Neredeyse tüm Plütonyalılar, artık evlerinin bir gezegen olmadığına inanmak istemezler.

Not: Bu karakterleri çeşitli kimseler seslendirmektedir.

Felsefesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin yaratıcılarından Dan Harmon, sık rastlanan bir varoluşçu bakış açısını benimserken, aynı zamanda Rick'i ne yapacağını söylemeyi sevmeyen bir anarşist olarak tanımlar. Karakter davranışları ve gözlemlerinde atıfta bulunulan diğer felsefeler ise şunları içerir: absürdizm, nihilizme ve Friedrich Nietzsche'nin çalışmaları. Seriler, Lovecraft'ın kozmik felsefesi çerçevesinde tanımlandığı gibi, evrenin büyüklüğüne kıyasla insan varlığının önemsizliğine vurgu yapar. Tanımlanabilir tanrısal varlığa ise dizide rastlanmaz. Şovun karakterleri ya bilimin sihir üzerinde yargılanmasını ya da cahil bir mutluluk içinde yaşamayı seçerek, kozmik korku ve varoluşçu korku ile başa çıkmanın yollarını bulurlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Amazon.com: Rick and Morty [HD]: Season 1, Episode 1 "Pilot [HD]": Amazon Instant Video". 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2015. 
 2. ^ a b c Metacritic staff (22 Kasım 2013). "'Rick and Morty' Reviews". Metacritic. CBS Interactive. 14 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2013. 
 3. ^ a b Sepinwall, Alan (24 Mart 2014). "Mega Dan Harmon interview, part 3: 'Rick and Morty'". HitFix. 28 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2014. 
 4. ^ a b c d e SDCC 2013 - Rick and Morty - Adult Swim (Youtube). Adult Swim. 29 Temmuz 2013.