İçeriğe atla

Rick and Morty

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rick and Morty
Rick and Morty
Tür
Proje tasarımcısı
Seslendiren(ler)
BesteciRyan Elder
ÜlkeABD
Diliİngilizce
Sezon sayısı7
Bölüm sayısı71 (bölümlerin listesi)
Yapım
Yönetici yapımcı
 • Dan Harmon
 • Justin Roiland
 • James A. Fino
 • Joe Russo II
Yapımcı
 • J. Michael Mendel
 • Kenny Micka (pilot bölüm)
Gösterim süresi22 dakika
Yapım şirketi
 • Justin Roiland'ın Solo Vanity Card Productions
 • Harmonious Claptrap
 • Starburns Industries
 • Williams Street
Yayın bilgileri
KanalAdult Swim
Görüntü formatı16:9 HDTV
Yayın tarihi2 Aralık 2013 (2013-12-02) - günümüz
Dış bağlantılar

Rick and Morty, Justin Roiland ve Dan Harmon tarafından Adult Swim için yaratılan bir yetişkin animasyon televizyon dizisidir.

Dizi, kendi zamanlarını aile hayatı ve boyutlar arası yolculuk arasında bölüştürmüş alkolik bilim insanı Rick ve onun torunu Morty'nin maceralarını anlatır. Dizide Chris Parnell, Spencer Grammer ve Sarah Chalke'in sesi başroldeki karakterleri seslendirken diğer karakterleri Roiland seslendirir. Dizinin ilk halleri Roiland tarafından Channel 101 film festivali için hazırlanmıştır. Adult Swim, televizyon şovu fikirleri için Harmon ile görüştü; o ve Roiland iki karaktere dayalı televizyon programını hazırlamaya başladılar.

Rick And Morty fragman bitişi gösterdiği dizi logosu

Dizi, 2 Aralık 2013 tarihinde eleştirel övgüyle galasını yaptı.[3] 26 Temmuz 2015 tarihinde dizi ikinci bir sezon için,[3] Ağustos 2015'te dizi üçüncü bir sezon için yenilendi.[3] Dördüncü sezon 10 Kasım 2019'da gösterime girdi.[4] Beşinci sezon ise 20 Haziran 2021'de başladı ve on bölümden oluşuyor.[5][6]

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Rick Sanchez[değiştir | kaynağı değiştir]

Rick Sanchez, 29 Nisan doğumlu olup Beth Smith'in babası ve Morty'nin dedesi (anne tarafından) olan dâhi bir bilim insanıdır. Kızının ailesi, Rick'in alkole eğilimi nedeniyle oğulları Morty'nin güvenliği hakkında endişe duymaktadır. Rick, çeşitli ruhsal hastakların belirtilerini gösteren ve zamanını değerli olarak gören, son derece entelektüel bir karakterdir.[7] Okul, evlilik ve hatta aşk gibi sıradan insanların hayatında yer alan şeylerden kaçınır.

Not: Bu karakteri Justin Roiland[8] seslendirmektedir.

Morty Smith[değiştir | kaynağı değiştir]

Tam adı Mortimer "Morty" Smith, Sr.dır. Rick iyi kalplidir fakat kolayca üzülen 14 yaşındaki torunu Morty, sık sık Rick'in maceraları içine sürüklenir. Morty, Rick'in planlarını takip etmeye isteksizdir ve Rick durumları düzeltmek için alışılmışın dışındaki yöntemleri kullandığından Morty, sık sık travma geçirir. Jessica'ya aşıktır.

Not: Bu karakteri Justin Roiland[8] seslendirmektedir.

Jerry Smith[değiştir | kaynağı değiştir]

Morty'in güvensiz babası, Beth'in kocası ve Rick'in damadıdır. Jerry, Rick'in Morty üzerindeki etkisini kesinlikle onaylamamaktadır. Evliliği bazen Rick'le olan kötü ilişkisine eşinin tepkileriyle tehlikeye girmektedir. Jerry beceriksizliği yüzünden kovulana kadar düşük seviyeli bir reklam ajansında çalışıyordu.

Not: Bu karakteri Chris Parnell[8] seslendirmektedir.

Beth Smith[değiştir | kaynağı değiştir]

Evlilik öncesi soyadı Sanchez olan, Rick'in kızı, Morty'nin annesi ve Jerry'nin eşidir. Beth bir at kalp cerrahıdır. Aklı başında ve kendine güvenen Beth, kocasının kanıtlanmış vasatlığı göze alarak büyüyen egosuyla mücadele eder. Birkaç bölüm evliliği, ailesi ve işinden dolayı oluşan inancından dolayı Beth'in hayatı ve memnuniyetsizliği ele alınır. "Gerçek" bir cerrah olmak istediğinde ise Summer'a 17 yaşında hamile kalmıştır. Bencillik, mizah ve akıllılık özelliklerini sergilerken de evde söz en çok geçendir. Beth, oğlunun etrafında babasının yıkıcı ve tehlikeli eğilimleri karşısında soğukkanlıdır. Buna bağlı olarak çocukluktan itibaren ebeveynlerinin ayrılması konusuyla babasına annesinden daha olumlu yaklaşır.[7]

Not: Bu karakteri Sarah Chalke seslendirmektedir.

Summer Smith[değiştir | kaynağı değiştir]

Morty'nin 17 yaşında ablası, geleneklere bağlı ve sık sık yüzeysel bir ergen olan Summer, yaşıtlarıyla durumunu iyileştirebilen her şeye takıntılı birisidir. Summer, akıllığı ve espriliğiyle fakat daha çok bencilliğiyle annesine benzemektedir. Bazen Morty'nin Rick'e boyutlar arası maceralarında eşlik etmesine gıcık olur. İkinci sezonda, Rick ve Morty'nin maceralarında onlara daha çok eşlik etmektedir.

Not: Bu karakteri Spencer Grammer[8] seslendirmektedir.

Yinelenen karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Müdür Gene Vagina[değiştir | kaynağı değiştir]

Müdür Gene Vagina, Harry Herpson Lisesi'nin müdürüdür.

Not: Bu karakteri Phil Hendrie seslendirmektedir.

Jessica[değiştir | kaynağı değiştir]

Jessica, Morty'nin matematik sınıfında bulunan çekici bir kızdır. Morty ona âşıktır, fakat Jessica Morty'i nadiren ikrar eder.

Not: Bu karakteri Kari Wahlgren[8] seslendirmektedir.

Bay Goldenfold[değiştir | kaynağı değiştir]

Bay Goldenfold, Morty'nin matematik öğretmenidir. Derinden baştırılmış cinsel cazibelere sahiptir ve Bay Goldenfold'un Jamba Juice'a giderek başedebildiği eşi onu terk etmiştir.

Not: Bu karakteri Brandon Johnson seslendirmektedir.

Brad[değiştir | kaynağı değiştir]

Brad, Harry Herpson Lisesi'nde bir öğrencidir. Okul için futbol oynayan ve Jessica ile flörtleşen bir sporcudur.

Not: Bu karakteri Echo Kellum seslendirmektedir.

Ethan[değiştir | kaynağı değiştir]

Summer'ın erkek arkadaşıdır. Birinci patlamadan sonra Rick onu kullanarak yeni Anatomi Park'ı (Anatomy Park) inşa etmiştir. Abisi gençliğinde onu taciz etmiştir.

Not: Bu karakteri Daniel Benson seslendirmektedir.

Davin[değiştir | kaynağı değiştir]

Beth'in at hastenesindeki iş arkadaşıdır. Bazen sallantılı evliliğine karşı bir tehdit olarak gören Jerry onu aşırı derecede sevmez.

Not: Bu karakteri Dan Harmon seslendirmektedir.

Revolio Clockberg, Jr.[değiştir | kaynağı değiştir]

Robot görünümlü bir dişliinsan("gearperson")'dır. Onun gezegeninde Dişli Savaşları ("Gear Wars") olarak bilinen etkinlik hakkında çok bilgili ve lavtaya benzer bir saz çalabililen birisidir. Rick'in arkadaşların birisi olmasına rağmen Rick onun gerçek ismini bilmez, bir ırksal sıfat olan Dişlibaş ("Gearhead") olarak çağırmayı tercih eder.

Not: Bu karakteri Justin Roiland seslendirmektedir.

Alternatif Rickler ve Mortyler[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer boyutlar ve gerçekliklerde yaşayan Rick ve Morty'nin farklı versiyonlarıdır. Diğer Rickler çoğunlukla "ana" Rick'e benzemesine rağmen bazı ayırt edici özelliklere (David Cronenberg parodisi olan "Cronenberg Rick" ve Prince parodisi olan "Önceden Adı Rick Olarak Bilinen Bilim insanı" The Scientist Formerly Known as Rick gibi) sahiptir. Onların çoğu, Mortylerini araçları gibi değil de refakatçileri gibi tedavi eder. Birçoğu "Boyutlar Arası Rickler Konseyi"("Transdimensional Council of Ricks")'nin parçasıdır. Alternatif Morty'lere örnek olarak Evil Morty verilebilir.

Not: Bu karakterleri Justin Roiland seslendirmektedir.

Bird Person[değiştir | kaynağı değiştir]

Süper kahraman gibi olan Rick'in arkadaşıdır. Rick'e derinden bir saygısı vardır. Morty, Rick ile olan ilişkisini tehlikeye atabilecek şeyler yaparken sık sık Morty'e fikir sunmak için beliriverir.

Not: Bu karakteri Dan Harmon seslendirmektedir.

Tammy[değiştir | kaynağı değiştir]

Harry Herpson Lisesi'nde bir öğrenci ve Summer'ın arkadaşıdır. "Ricksy Business" bölümünde Bird Person ile tanışırlar ve bir ilişkiye başlarlar. Sonraki bölümler gösterir ki Tammy, Bird Person'la birlikte gezegenine taşınmıştır.

Not: Bu karakteri Cassie Steele seslendirmektedir.

Plütonyalılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Orijinal adları Plutonians olan Plüton'un göksel cüce halkıdır. Neredeyse tüm Plütonyalılar, artık evlerinin bir gezegen olmadığına inanmak istemezler.

Not: Bu karakterleri çeşitli kimseler seslendirmektedir.

Felsefesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Rick and Morty "Nihilist bir bakışın etrafına sarılmış hiç bitmeyen bir osuruk şakası" olarak betimlenir.[9] Seri, evrenin büyüklüğüne kıyasla insan varoluşunun önemsizliği üzerinde durur. Serinin karakterleri kozmik korku ve varoluşsal dehşetle, ya bilimin sihre göre faydasını öne sürerek ya da cahil bir mutluluk içinde bir yaşam seçerek başa çıkmaya çalışır.[10] Ancak Geeks Notes'ten Joachim Heijndermans'a göre hiçbiri evrenin absürt ve kaotik doğasıyla başa çıkamıyor gibi görünüyor.[11]

Harmon, Rick'i ne yapması gerektiğinin söylenmesinden hoşlanmayan kendi odaklı bir anarşist olarak tanımlar.[12] The Humanist dergisinden Matthew Bulger, dizinin yaratıcılarının bir amaç duygusu bulmak ve daha iyi bir yaşam sürmek için insan ilişkilerine odaklanmamız ve zihnimizi cevapsız sorularla meşgul etmememiz gerektiği mesajını iletmeye çalıştıklarını belirtiyor.[13] The New Republic'ten Eric Armstrong ise Morty'nin çoğunlukla Rick'in çılgın planlarına tepki vermek için orada olduğundan izleyiciyi temsil ettiğini belirtiyor. Eric'e göre karakter, dedesi ile olan boyutlararası maceraları sırasında keşfettiği gerçeklerle değişimler geçirir ancak Morty bu değişimler karşısında depresyona girmek yerine, kendi hayatına verdiği değeri güçlendirmek için için bu gerçekleri kabul eder.[14]

Hiç kimse bir amaç için yaratılmaz. Kimse bir yere ait değildir. Hepimiz öleceğiz. Gel televizyon izle.

Morty Smith

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Amazon.com: Rick and Morty [HD]: Season 1, Episode 1 "Pilot [HD]": Amazon Instant Video". 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2015. 
 2. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 3 Eylül 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2023. 
 3. ^ a b c Metacritic staff (22 Kasım 2013). "'Rick and Morty' Reviews". Metacritic. CBS Interactive. 14 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2013. 
 4. ^ "Rick and Morty Sezon 4". 13 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 5. ^ "https://twitter.com/adultswim/status/1376897094443802629". Twitter. 30 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mayıs 2021.  |başlık= dış bağlantı (yardım)
 6. ^ Hibberd, James; Hibberd, James (30 Mart 2021). "'Rick and Morty' Reveals Season 5 Trailer". The Hollywood Reporter (İngilizce). 8 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mayıs 2021. 
 7. ^ a b Sepinwall, Alan (24 Mart 2014). "Mega Dan Harmon interview, part 3: 'Rick and Morty'". HitFix. 28 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2014. 
 8. ^ a b c d e SDCC 2013 - Rick and Morty - Adult Swim (Youtube). Adult Swim. 29 Temmuz 2013. 13 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2015. 
 9. ^ "'Rick And Morty' Is Better When It Embraces Its Strong Women". Decider (İngilizce). 4 Ekim 2017. 13 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mayıs 2021. 
 10. ^ Alexander, Julia (2 Ekim 2017). "Rick and Morty season 3 finale review: hitting the reset button". Polygon (İngilizce). 2 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mayıs 2021. 
 11. ^ "The Meaning (or Lack Thereof) Of Life With "Rick and Morty"". Geeks (İngilizce). 9 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Haziran 2021. 
 12. ^ "A Very Psychedelic Conversation with the Creators of 'Rick and Morty'". www.vice.com (İngilizce). 9 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mayıs 2021. 
 13. ^ News; Voices; Commentary; Features; Magazine, The; Entertainment, Arts &; Multimedia; Us, About; Us, Contact (1 Eylül 2015). "The Sad and Silly World of Rick and Morty". TheHumanist.com (İngilizce). 3 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mayıs 2021. 
 14. ^ Armstrong, Eric (17 Mart 2017). "The Existential Hokiness of Rick & Morty". The New Republic. ISSN 0028-6583. 21 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mayıs 2021.