Richtersveld

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Richtersveld Kültürel ve Botanik Bölgesi
UNESCO Dünya Mirası
Tylecodon paniculatus-PICT2534.jpg
Richtersved Botanik Bahçesi, Kuzey Kap
Konum  Güney Afrika
Kriter Kültürel: iv, v
Referans 1265
Tescil 2007 (31. oturum)
Bölge Afrika

Richtersveld, dağlık bir çöl manzarası olup, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Kuzey Kap ilinin kuzey-batı köşesinde yer almaktadır. Düz, kumlu, kıyı ovalarından, volkanik kayalardan oluşan sarp keskin dağlara ve komşu Namibya ile sınır oluşturan Turuncu Nehir'in çağlayanlarına birçok doğal oluşumu kapsamaktadır. Bölgenin rakımı Cornellberg'de 1,377 metreye (4,518 ft) kadar ulaşmaktadır.

Güney Afrika'nın kuzeyindeki Namaqualand'da bulunan bu kurak alanda su neredeyse hiç bulunmamaktadır ve sadece en zor şartlarda yaşayabilen canlı türleri bu bölgede hayatta kalabilmektedir. Yine de, Richtersveld, bitki ve hayvan çeşitliliğinde dünyadaki tek Kurak Biyoçeşitlilik Sıcak Noktası olarak kabul edilmektedir.

Bölgenin bir kısmı kültürel değerlerinden dolayı UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır ve Güney Afrika'da doğa gezginleri arasında en çok sevilen yerlerden biridir. İlk bakışta kurak ve ıssız olmasına rağmen, daha yakından incelendiğinde, hayatta kalmak için özel olarak gelişim gerçekleştirmiş bir dizi eşsiz türden oluşan çöl yaşam biçimlerinin yaşama alanı olduğu ortaya çıkmaktadır.

Sıcaklık yaz aylarında 50 °C'yi (122 °F) aşabilir. Yağmur çok nadir görülür.

Alanın kuzey bölümü, bölgede hayvanlarını otlatmaya devam eden yerel topluluklarla 18 yıllık müzakereler yapıldıktan sonra 1991'de bir Milli Park ilan edildi. 1,624.45 kilometrekarelik (627.20 mi2) bir alana sahiptir.

Haziran 2007'de, Milli Park'ın hemen güneyindeki "Richtersveld Kültürel ve Botanik Bölgesi" UNESCO Dünya Mirası olarak ilan edildi.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2017.