İçeriğe atla

Mapungubwe Krallığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mapungubwe
Mapungubwe Krallığı
1075-1220
HükûmetKrallık
Tarihçe 
• Kuruluşu
1075
• Dağılışı
1220
Mapungubwe Milli Parkı'nın Girişi
Konum Güney Afrika
KriterKültürel: ii, iii, iv, v
Referans1099
Tescil2003 (27. oturum)
BölgeAfrika

Mapungubwe Krallığı (1075-1220), Güney Afrika'daki Büyük Zimbabve'nin güneyindeki Shashe ve Limpopo nehirlerinin birleştiği yerde bulunan sömürge öncesi bir devletti. Krallık, 13. yüzyılda ortaya çıkan Zimbabve Krallığı'nın öncüsüydü ve Afrika'nın doğu sahillerindeki Rhapta ve Kilwa Kisiwani'ye altın ticaret bağlantılarını sağlamaktaydı. Mapungubwe Krallığı yaklaşık 80 yıl yaşadı ve nüfusu yaklaşık 5000 kişiydi. Mapungubwe Koleksiyonu, arkeolojik alanda bulunan eserlerin toplandığı bir koleksiyondur ve Pretoria'daki Mapungubwe Müzesi'nde bulunmaktadır.

Mapungubwe Tepesi'nde en az yirmi dört iskelet ortaya çıkarıldı, ancak bu iskeletlerin on bir tanesi analiz için uygundu, diğer iskeletler dokunulduğunda ya da ışığa ve havaya maruz kaldıklarında dağılıyordu. İskelet kalıntılarının çoğunda neredeyse hiç aksesuar yokken yetişkin iskeletlerinde cam boncuklar görülmekteydi. Mapungubwe Tepesi'ndeki mezar alanındaki kazılarda iki yetişkin iskeleti (erken kazılarda 10 ve 14 sayıları ile numaralandırılmış) ve bir de işaretlenmemiş iskelet (orijinal altın iskeleti olarak anılır)[1] ortaya çıkarıldı. Yakın tarihli genetik araştırmalar, ilk iki iskeletinin Khoi/San kökenli olduğu ve Mapungubwe'nin kral ve kraliçesi olduğu düşüncesindeydi. Bu en son bilgilere rağmen kalıntılar, geleneksel Bantu mezar pozisyonunda gömülmüşlerdi (bacaklar göğse doğru çekili, kollar dizlerinin önüne katlı) ve batıya bakıyorlardı. Bir erkek olan 10 numaralı iskelet bir kraliyet asası kavramış bir şekilde gömülü idi.

14 numaralı iskelet (kadın), ayak bileklerinin etrafında en az 100 altın tel boğumla gömülüydü ve mezarda en az bin tane altın boncuk vardı. Muhtemelen Kral olan son altın mezar (erkek), bir başlık, bir kase, asa ve gergedan gibi kişisel eşyalar ile gömülmüştü. Mezarda en az iki gergedan şekli vardı, ancak bunların mezarla olan ilişkileri bilinmemektedir.

Mapungubwe Kültürel Bölgesi, 3 Temmuz 2003'te Dünya Mirası ilan edildi.

  1. ^ A. Duffey 2012. Mapungubwe: Interpretation of the Gold Content of the Original Gold Burial M1, A620. Journal of African Archaeology 10 (2), 2012, sayfa: 175–187. 22 Aralık 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]