Resaena Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Resaena Muharebesi
Pers-Roma savaşları
Tarih243
Bölge
Sonuç Roma zaferi
Coğrafi
Değişiklikler
Nusaybin, Hatra, Harran ve Singara geri alındı.
Taraflar
Derafsh Kaviani flag of the late Sassanid Empire.svg Sasani İmparatorluğu Vexilloid of the Roman Empire.svgRoma İmparatorluğu
Komutanlar ve liderler
bilinmiyor

III. Gordianus

Timesitheus

Resaena ya da Resaina Savaşı, milattan sonra 243 yılında günümüzde Ceylanpınar yakınlarında bulunan mevkide III. Gordianus komutasındaki Roma İmparatorluğu ile Sasani İmparatorluğu arasında gerçekleşen savaştır.

Öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaş III. Gordian tarafından daha önce kaybedilen HatraNusaybin ve Harran şehirlerini yeniden fethetmek maksadı ile çıkılan seferin bir parçasıdır. Bu şehirler I. Şapur ve babası I. Ardaşir döneminde Roma İmparatorluğu'nun Üçüncü Yüzyıl Krizi olarak da bilinen iç karışıklıklarından istifade edilerek fethedilen topraklardı.

Savaş Sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Roma ordusunun zaferi ile sonuçlanan sefer sonucunda Nusaybin ve Singara bölgeleri geri alınmakla kalmamış, Habur Çayı'nı takip ederek başkent Tizpon'u ele geçirmek maksadıyla güneye doğru yoluna devam etmiştir. Ancak III. Gordianus'un ordusu bu yol üzerinde 244 yılındaki Misiche savaşında yenilgiye uğramıştır.[1] Bunun sonrasında III. Gordianus ya savaş sırasında hayatını kaybetmiş[2] ya da bir suikaste kurban gitmiştir.[3]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Maria Brosius, The Persians, (Routledge, 2006), 144.
  2. ^ The Sasanians, Richard N. Frye, The Cambridge Ancient History: Volume 12, The Crisis of Empire, AD 193-337, ed. Alan Bowman, Peter Garnsey, Averil Cameron, (Cambridge University Press, 2005), 468.
  3. ^ Trevor Bryce, Ancient Syria: A Three Thousand Year History, (Oxford University Press, 2014), 265.