Renault Toros

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Otomobil Modeli
Renault 12TSW Toros front.jpg
Genel Bakış
Üretici Renault
Üretim yıl(lar)ı 1989-2000
Montaj Toros
Gövde ve Şasi
Karoser Station wagon
Sedan
Güç özellikleri
Motor C1J 791 - 1397cc
Kapasite 62 HP (DIN)
Maksimum hız 160 km/s
Boyutlar
Uzunluk sedan 4318 mm - sw 4350 mm
Genişlik 1616 mm
Yükseklik 1470 mm
Curb ağırlık sedan 890 - sw 950 kg
Arjantin Modeli Renault 12 TL-GTL-GTL Break

Türkiye'ye Oyak işbirliğiyle 1971 yılında gelen 1980'de Fransa'da üretimi durdurulan Renault 12'nin (Renault 12 TS, TX, TSW) modellerinin üretiminin sona ermesiyle yine Fransa tasarımı olan Toros, R12 modelinin geliştirilip günün koşullarına göre modernleştirilmiş otomobil modeli. 1989 yılında tasarlanmış ve 89 yılı ikinci yarısında da piyasaya sürülmüştür.

İsmi[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye yerli araç piyasasında, Renault'ya rakip firmaların ürettikleri araçlara Türkçe isimler konulmasının ardından (Tofaş Murat-Şahin-Kartal-Doğan gibi), Oyak Renault, diğer firmalarla rekabet etmek adına, ihtişam, dayanıklılık ve yüksek çekiş gücünün simgesi olarak Türkiye'deki Toros Dağları'nın adını, bu yeni modele vermeyi uygun bulmuştur. Aynı zamanda Renault 12 modellerinin müşteri kitlesine kanıtlamış olduğu sağlamlık ve güven duygusunu, yeni çıkan modelde Türkçe isim kullanarak pekiştirilmesi ve Renault'nun yeni ürün yelpazesinden (R9-11-21-25) bu yolla satış payı alması hedeflenmiştir. Arjantin'de Toros modelinin aynı 1990-1991 yılları R12 GTL adıyla, yine Toros tamponlarıyla tekli far ve aksesuar farklılıklarıyla 94 yılına kadar farklı modellemelerle (TL-GTL-BREAK(SW)) satılmıştır.

Reklamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1989-90 yılı içerisinde Türkiye'de çekilen reklam filminde de Toros dağı zirvelerine helikopterle 2 adet Renault Toros çıkarılmış ve o zaman şartlarına göre zor denebilecek maliyetli bir reklam filmi çekilmiştir. Renault otomobilleri üretilen ve pazarlanan ülkelerde 1989-90 yılı içinde hazırlanan Renault reklam filmleri arasında yapılan yarışmada bu reklam filmini çeken Yorum Ajans, Renault Toros filmiyle Juri Özel Ödülü'nü almaya hak kazanmıştır. Paris'te yapılan bu yarışmada Publicis, Saatchi and Saatchi, Lintas gibi ünlü ajanslarda yer almıştır.

Versiyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk olarak Toros 4 vites, Toros SW 4 vites ve Renault 18 şanzımanlarıyla (NG1-062) vites kutuları değiştirilip ayrı bi model olarak sunulan Toros 5 vites, Toros SW 5 vites olmak üzere 2 şer versiyonlu olarak üretilmiş, 4 vitesli versiyonun üretimi, 5vitesli versiyona daha fazla talep olmasından dolayı 89-91 yılı durdurulmuştur.

Satış Başarısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Toros SW modeli 2000 yılı ocak aynının en çok satan yerli aracı unvanını da omuzlamıştır.

Aksesuar ve Ekipman Değişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

1989 yılından bu yana ufak tefek aksesuar değişimi, plastik kalitesindeki iyileştirme dışında sadece 1999-2000 yıllarında renkli cam konmuştur. Onun dışında gözle görülebilen herhangi bir değişimi söz konusu değildir.

Renault Firmasının İlgisizliği[değiştir | kaynağı değiştir]

İçeride kullanılan plastik kalitesi; yumuşak plastikten, gözenekli görüntüye sahip gri torpidosu ve yine gri renkli gözenekli iç plastik aksamı ile günümüz modern araçlarının kötü plastik işçiliklerine göre şu durumda dahi iyi denebilir derecede olmasına rağmen, Renault firmasının, Toros modeli üzerinde herhangi bir geliştirme çabasına girmemesinden dolayı, teknoloji yoksunu, basit yapılı elektronik aksamı bulunmayan bir araç olarak insanların aklında kalmıştır. Toros modelinin aynısı olan Arjantin R12GTL modelinde dahi, 1.4,1.6 motor seçeneklerinin yanı sıra elektronik ateşleme, klima, fabrikasyon lpg ve lüks iç mekanın bulunması ve bu aracın 90-91 yıllarında piyasaya sürülmesine rağmen, Renault firmasının 2000 yıllarına kadar ürettiği Toros modelinde hiçbir şekilde geliştirmeye gitmediğinin göstergesi de denebilir. Bu nedendendir ki prestij bakımından Toros modeli hakettiği yere ulaşamamıştır. Halk arasında yol tutuşu veya atikliğiyle değil, bozuk yollarda ilerlemesi veya yük taşımasıyla anılmaya mahkûm edilmiştir.

Kullanıldığı Yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Herkesin bildiği gibi uzun yıllar Emniyet ve Polis Teşkilatında, Askeriyede ve devletin çeşitli kollarında resmi araç olarak kullanılmıştır.Bu bakımdan zırhlı modelleri de mevcuttur.Zırhlı modellerde, camların standart kalınlığın çok üzerinde olmasından dolayı açılmadığı ve bu bakımdan bu modellere sunroof extrasının dahil edildiği görülebilir. Askeriye içerisinde kullanılan modellerinde (station wagon), metalik ya da parlak siyah karoser rengi,siyah ya da askeriyenin gerektirdiği tonlarda döşemeler ve döşeme kumaşıyla aynı kaplanmış bagaj rafı mevcuttur.Tavanda bulunan süs port bagajı bu araçlarda kullanılmamıştır.İlk çıktığı 1989 yılında, resmi dairelere tahsis edilen modellerin bir kısmının ,91 yılına kadar üretilen Toros Tx 4vites, Toros Sw 4vites modelleri olduğu görülebilir.

En Kaliteli Yıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

1996-2000 yılları arası, bazı aksesuarlar (devir saati, tavan koruma bantları vs gibi araba üzerinden maliyet nedeniyle alınmış olsa da, modelleri içinde kalitenin en yüksek olduğu yıl aralığı denebilir.

Teknik Bakımdan Yenilikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Vites geçişleri zor ve yerleri belli olmayan R18 5vt şanzımanları yerine (NG1-062), yeni model (elba NG1-063) şanzımanlar araç üzerine yine bu model aralığında takılmış olup, amortisörleri Monroe marka gazlı amortisörlerle değiştirilerek yol tutuşunda iyileştirmeye gidilmiştir.

Yapımının Durdurulması[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa Birliği'nin Euro Normlarına uymadığı için yapımı 2000 yılında durdurulmuştur.

Fiyatları[değiştir | kaynağı değiştir]

En düşük 4.000 TL en yüksek 15.000 TL arası ikinci el fiyatına sahip ve günümüzde de piyasada yeri olan bir araçtır.