Red John

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

-Spoiler İçerir-

Red John The Mentalist adlı dizide Patrick Jane'in ailesini öldüren seri katildir. Diziye göre Patrick Jane'in ailesini ilk bölümden 5 sene önce öldürmüştür.[1] 6X08 bölüme göre Red John Sheriff Thomas McAllister olarak gösterilmiştir.

Yüz[değiştir | kaynağı değiştir]

Red John'un çizdiği yüzün şekli

Dikkat! Aşağıdaki bilgiler diziye dair spoiler içermektedir.

Red John işlediği cinayetten sonra imzası olarak kanla yüz çizmektedir. Dizide Yüz'ün çizim tarzından cinayetin Red John tarafından işlenip işlenmediği anlaşılabilmektedir. Diğer bölümlerden farklı olarak "Red John's Footsteps" adlı bölümle Yüz'ü bir uçak kiralayarak havada çizdirmiştir. Kan tam olarak pıhtılaşmadığı için Yüz'deki gözlere bakıldığında ağlıyor gibi gözükmektedir.

Patrick Jane ilk bölümde Red John'un bir sanatçı gibi iş yaptığını, cinayet mahalinde önce Yüz'ün öne çıktığı daha sonra cesedin ön plana çıktığını söylemiştir. Altıncı sezondan sonra Sheriff Thomas McAllister olduğu ortaya çıkmıştır. Patrick Jane tarafından öldürülmüştür.

Kurbanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin birinci sezonundan anlaşıldığı kadarıyla Red John bugüne kadar 30 kadını öldürmüştür. İlk bölümde Red John'ı taklit eden kişi 20 kadını öldürdüğünü söylemiştir fakat sonradan bu kişinin gerçek Red John olmadığı anlaşılmıştır. Ayrıca Red John'un, kendisi için cinayet işleyen yardımcıları tarafından öldürülen kurbanları da vardır.

Jane'in Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Jane, bir televizyon programında Red John'u psişik güçleriyle yakalayacağını ve onun çok aciz bir insan olduğunu söylemiştir. Bunun üzerine eve döndüğünde Red John'ın kapıda bir not bıraktığını ve ailesini öldürdüğünü görmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]