The Mentalist

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Mentalist
TürPolisiye, dram
SenaristBruno Heller
YönetmenChris Long
David Nutter
BaşrolSimon Baker
Robin Tunney
Tim Kang
Owain Yeoman
Amanda Righetti
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Sezon sayısı7
Bölüm sayısı151 (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcıBruno Heller
David Nutter
YapımcıCharles Goldstein
MekânKaliforniya
Gösterim süresi40-43 dk. (1 bölüm hariç)
Yayın bilgileri
Yayın tarihiEylül 2008 - Mayıs 2015
Dış bağlantılar

The Mentalist, 23 Eylül 2008'den 18 Şubat 2015'e kadar CBS'de yedi sezon, 151 bölüm olarak yayınlanan bir Amerikan drama televizyon dizisidir. Aynı zamanda baş yapımcısı olan Bruno Heller tarafından yaratılan gösteri, California Soruşturma Bürosu (CBI) danışmanı olan eski "medyum" Patrick Jane'i ( Simon Baker ) ve kıdemli bir dedektif olan patronu Teresa Lisbon ( Robin Tunney ), ile daha önce insanların zihinlerini "okumak" için kullandığı son derece gelişmiş gözlem becerilerini kullanarak davaları kapatmasını konu ediniyor.[1]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dikkat! Aşağıdaki sezon özetlerinde spoiler mevcuttur.

Altın Küre ödülüne aday gösterilen oyuncu Simon Baker dizinin başrolünde bulunmaktadır. Dizide Patrick Jane isimli kahraman California Araştırma Bürosu'nda çalışmaktadır. Bu büroda suçları kendine özgü yöntemlerle çözmektedir.

Jane eskiden sahte medyumluk yaparak hayatını sürdürmekteydi. Bir gün Red John isimli seri katilin ailesini öldürmesiyle bütün hayatı değişir. Bu olaydan sonra tedavi görmeye başlar ve iyileştikten sonra CBI'da çalışmaya başlar.

CBI'daki asıl amacı, ailesini katleden seri katil Red John'u yakalamak ve adalete teslim etmeden öldürmektir. 1. sezon finalinde, Red John'un ortağı kasaba şerifini ele geçirmiş, fakat bir anlık dalgınlık sonucu, kasaba şerifi kelepçeleri çözmüş ve tam ajan Lisbon'u vurmak üzere iken Patrick jane tarafından vurularak öldürülür. Jane burada Red john'u tanıyan kasaba şerifini sorgulayamadan öldürmek zorunda kalmış, ve büyük bir hayal kırıklığına uğramıştır. Jane, 2. sezon finalinde, Red John'u taklit eden iki sevgili tarafından kumpasa getirilip, öldürülmek üzere iken Red John tarafından hayatı kurtarılmıştır. Burada Red John Jane'in kulağına, William Blake'nin ünlü şiir'i olan Kaplan Kaplan'ı fısıldamıştır. Daha sonra Jane bu şiir'i, 3. sezonda yayınlanan bir bölümde yakaladıkları polis katilin'den duymuş, fakat öncesinde adam benzinle yakıldığı için ağır yanıklar yüzünden, sadece şiirin başını Jane'e söylemiş, akabinde de ölmüştür.

3. Sezon finalinde ise, Jane kalabalık bir kafeterya'da Red John ile karşılaşmış, ve silahla öldürmüştür. Fakat 4. sezon başladığında öldürdüğü adamın Red John olmadığı, ona iyi tanıyan, büyük bir ihtimal ile çok güvendiği bir adamı olduğu ortaya çıkmıştır. 5.sezonda ise Red john'nun suç ortağı olan Lorelei isimli bir kadından duyduğu, ne garip birbirinize çok benziyorsunuz, hatta daha önce bir kere el bile sıkıştınız demesi üzerine, jane uzun bir süre, yıllardır el sıkıştığı insanların bir listesini yapmış, bunu zamanla azaltarak 7 kişi'ye indirmiştir. Fakat Red John Bir video ile Jane'ye bu yedi kişiyi tek tek sayarak, hala ondan bir adım önde olduğunu, ve bundan sonra sık sık insan öldürmeye devam edeceğini söylemiş, Jane'nin Red John'u ya da Red Johnun, Jane'i yakalayana kadar bu oyunun devam edeceğini söyleyerek 5. Sezon finaline girmiştir.

Dizi 6. sezonuna 1 Mart 2013 tarihinde başlamış, ve daha ilk bölümden listedeki şüphelilerden olan Brett Partridge ölerek, sezona vurucu bir giriş yapmıştır. Nihayetinde Red John'un kim olduğunu öğrenen Patrick onu öldürmüştür. Kaçtığı yer olan Meksika'nın bir sahil kasabasında Jane'i FBI bularak, kendileriyle çalışması halinde suçlamaların düşürüleceği antlaşmasıyla geri getirirler. CBI bürosu kapatılmıştır ve Jane'in şartıyla Lisbon da artık FBI'dadır. Cho çalıştıkları bölüm kapandıktan sonra FBI'da çalışmaya başlamıştır. Van Pelt ve Rigsby çifti özel dedektiflik işi sürdürmektedirler.

Dizi 7. Aynı zamanda da final sezonuna lisbon ve Patrick in aşkıyla başlamıştır. Lisbon Patrick FBI'da çalışmaya devam etmektedir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Rol İsim
Patrick Jane Simon Baker
Teresa Lisbon Robin Tunney
Kimball Cho Tim Kang
Wayne Rigsby Owain Yeoman
Grace Van Pelt Amanda Righetti
Lead actor Simon Baker in 2013
Aktör Karakter Sezon Bölüm
sayısı
1 2 3 4 5 6 7
Simon Baker Patrick Jane Ana karakter 151
Robin Tunney Teresa Lisbon Ana karakter 151
Tim Kang Kimball Cho Ana oyuncu 151
Owain Yeoman Wayne Rigsby Ana oyuncu[a] Misafir oyuncu 130
Amanda Righetti Grace Van Pelt Ana oyuncu[a] Misafir oyuncu 126
Rockmond Dunbar Dennis Abbott Ana oyuncu 29
Emily Swallow Kim Fischer Ana oyuncu 14
Joe Adler Jason Wylie Tekrarlanma Ana oyuncu 26
Josie Loren Michelle Vega Ana oyuncu[b] 10

Notlar

  • [a] Amanda Righetti ve Owain Yeoman 6. sezonun 15. bölümünde diziden ayrıldılar. Dizi finalinde yani 7. sezonun 13. bölümünde tekrar geldiler.
  • [b] Josie Loren'in karakteri 7. sezonun 10. bölümünde öldürüldü.

Set Ekibi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dikkat! Aşağıdaki sezon özetlerinde spoiler mevcuttur.

Dizinin ilk sezonunda 23 bölüm bulunmaktadır. İlk sezonda Jane'in Red John'ı arayışı ve cinayetleri çözmesi anlatılmaktadır.

Dizinin 2. sezonunda ise Red John ile sezon finalinde karşı karşıya gelmiştir.

3. sezonda ise Red John'u aramaya devam etmiş, ve sezon finalinde alışveriş merkezinin ortasında, onu öldürmüştür. (Daha sonra öldürdüğü kişinin Red John olmadığı, çok yakın bir adamı olduğu ortaya çıkmıştır)

Yayınlanan Ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke Kanal Başlama Tarihi
Kanada A Channel/CTV Eylül 23, 2008/Ocak 9, 2009
Avustralya Nine Network Ekim 5, 2008
Avusturya ORF 1 Mart 1, 2009
Belçika VT4 Şubat 4, 2009
Danimarka TV3 Şubat 2, 2009
Latin Amerika Warner Channel Kasım 2008
Polonya N Aralık 3, 2008
Polonya Canal+ Poland Nisan 16, 2009
Almanya Sat.1 Mart 1, 2009
Güney Afrika M-Net Ocak 14, 2009
Hollanda SBS 6 Ocak 1, 2009
İngiltere Five/Five USA Mart 26, 2009
İspanya La Sexta/TNT Ocak, 2009
Belçika VT4 Şubat 4, 2009
Norveç TV3 Norway Ocak 7, 2009
Macaristan RTL Klub Şubat 2, 2009
Türkiye Cnbc-e Dizimax - Digiturk - TNT (Türkiye) Şubat, 2009
İsveç TV3 Sweden Şubat 17, 2009
Yunanistan Nova Cinema Şubat 4, 2009[2]
Hırvatistan RTL Televizija Mart 4, 2009
Tayland True Series Nisan 9, 2009
Orta Doğu MBC Action Nisan 2009

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Michael Schneider, "CBS sets premieres after debates 24 Ocak 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi." Variety June 26, 2008
  2. ^ Press release announcing The Mentalist on Novacinema[ölü/kırık bağlantı] (in greek)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]