Rayman Raving Rabbids

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rayman Raving Rabbids
Geliştirici Ubisoft Montpellier Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Ubisoft
Yapımcı Ubisoft Montpellier
Tasarımcı Michel Ancel
Besteci Mark Griskey Bunu Vikiveri'de düzenle
Seri Raving Rabbids
Rayman Bunu Vikiveri'de düzenle
Motor JADE engine
Platformlar PS2, Wii, GBA, NDS [1], Xbox 360 [2], Telefon
Çıkış Wii
8 Aralık 2006
PS2
8 Aralık 2006
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Rayman Raving Rabbids (Türkçe: Rayman Saçmalayan Tavşanlar), Ubisoft'un maskotu Rayman'in 4. macerasını konu alıyor. Rayman'in orijinal yaratıcısı Michel Ancel'in dizayn görevini yeniden ele aldığı oyun, King Kong oyununu tasarlarken tasarlandı. 8 Aralık 2006 tarihinde Wii konsolunun çıkış oyunlarından biri olarak piyasaya çıkan Rayman Raving Rabbids, 70'in üzerinde minik oyundan oluşan bir parti oyunu olarak seleflerinden ayrılıyor. Oyun oyuncuları internet üzerinde skorlarını yarıştırmaya teşvik eden bir internet kodu sistemiyle de uzun ömürlü oluşunu garantiliyor.

Oyun Gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Michel Ancel, Ubisoft'un hazırladığı King Kong oyunu üzerinde uğraşırken eski takımıyla birleşti ve bu oyunu tasarlamaya başladı. İlk başta eski Rayman'lere benzemesi düşünülen Raving Rabbids, Michel Ancel ve takımı Wii'nin özelliklerinden haberdar olunca ona özel bir oyun yapmaya başladılar, ve şimdi oynadığımız oyun meydana geldi.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda iki değişik mod bulunmakta, Hikâye Modu, ve Skor Modu. Hikâye Modu Rayman ve arkadaşlarının vahşi fakat komik Davşanlar (Rabbids) tarafından kaçırılmasıyla başlıyor, ve sırayla her gün önümüze sunulan 4 minik oyunun en az üçünü geçmemiz isteniyor. Eğer 4 oyunun 4'ünü birden geçersek kıyafetler veya şarkılar ödül olarak gardırop ve radyomuza ekleniyor. Şarkıların arasında bazı lisanslı şarkılar ve bazı ünlü şarkıların Davşan parodileri mevcut, örneğin Ucuz Roman filminden hatırlayacağımız Misirlou şarkısı. Kıyafetler arasında ise yine kültürel göndermeler mevcut, Rock 'N' Roll kostümü Elvis Presley'i çağrıştırırken, Raymaninho kostümü açık bir şekilde Ronaldinho'ya gönderme yapıyor.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun çıkmadan evvel yapımcılar eski karakterleri göreceğimizi söylemiş, fakat çıkmaya yakın bunlardan vazgeçildiği açıklanmıştı. Oyunda da eski oyunlardan tanıdık gelebilecek tek karakter tipi Globox'lar. Onun yerine bu oyun, IGN'in On maskotun toplamından daha çok karizma ve kişiliği var dediği Davşanlara ev sahipliği yapıyor.

Davşan[değiştir | kaynağı değiştir]

Davşanlar, Worms oyunun solucanlarıyla kıyaslanabilecek bir şekilde aptal ve agresifler. Oyunun GBA versiyonunda, Davşanların eskiden herkese güvendikleri, bu yüzden de çok şakaya maruz kaldıktan sonra intikam almaya kalkıştıkları söyleniyor. Michel Ancel'in bir yaratımı olan Davşanlar, oyun çıkmadan önce tanıtımlarda boy göstererek kendi kitlesini yaratmıştı bile. Tanıtım amaçlı kullanılmış olan Bunny Facts/Tavşan Gerçekleri video serileri oyunda açılabilir video olarak bulunmakta.

Karakteristikler
Davşanlar su götürmez bir şekilde aptallar. Fakat iş saldırmaya geldiğinde çok kurnazca davranabiliyorlar. Davşanlar genel olarak pörtlek gözlere, beyaz deriye ve ten rengi göbeklere sahipler, fakat bazen Serguei gibi iri ve siyah olanları, kırmızı, mavi, yeşil olanları da görülebiliyor. Davşanların hepsi, tartışmasız bir şekilde dans etmeyi çok seviyorlar. Diğer şeylerden pek fazla anlamasalar da bir dansa asla hayır demiyorlar.

Alametifarikâları olan çığlıkları aptallıklarını vurgulamak üzere geliştiriciler tarafından bulunmuş. Davşanların hiçbiri bu sesler dışında mantıklı sesler çıkaramıyor. Davşanlar ilk başta Rayman'in başarısızlığını seyretmek isterken bunu bulamayıp sıkılıyorlar, fakat ardından Rayman'e hayran oluyorlar, ve onun için tezahürat yapıyorlar.

Silah olarak tuvalet pompalarını tercih eden Davşanların gardırobu ise gerçekten geniş. Fransız Hizmetçi kıyafetlerinden özel Splinter Cell ajan kıyafetlerine doğru uzanan uzun bir seçenekleri var. Splinter Cell'in ajanı Sam Fisher kılığındaki Davşanlar hayranlar arasında bir kült statüsüne ulaşmış bile. Hayranlar ona "Bunny Cell" ismini takmışlar.

Mini Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Mini oyunlar dört ana kategoriya ayrılmakta. Bunlar:

 • Bunny Hunt/Tavşan Avı: FPS bölümleri. Hikâye modunda bu oyunlar bir günlük mini denemelerimizi tamamlamamızın ardından geçtiğimiz "boss" bölümler olarak karşımıza çıkıyor. Bunları multiplayer versiyonlarda Co-Op oynayabiliyorsunuz, fakat Survival modu Co-Op'ta açık değil.
  • Score/Skor: Bu oyunda amaç en yüksek skora ulaşmak. Skorumuz hedefi tutturma oranımız, bonus tavşanları vurma oranımız ve canımız üzerinden hesaplanıyor.
  • Time/Zaman: Bu oyunda amaç mini oyunu mümkün olabilecek en kısa sürede bitirmek.
  • Survival/Hayatta Kalma: Bu oyunun amacı sadece bitirmek, fakat sadece bir canımız var.
 • Sports/Spor: Hikâye Modunda karşımıza çıkan mini oyunlar, bunlar dörde ayrılıyor:
 • Workout/Isınma: Wiimote ile Nunchuk'un hızlı hareketlerine dayalı, kol kuvvetine ihtiyaç duyulan oyun tipleri.
 • Precision/Onikiden Vurma: Wiimote'u ekranda doğru yere götürmeyle alakalı oyunlar..
 • Get Going!/Git Hadi!: Yarış bölümleri. Buradaki yarışlar dört yaban domuzu yarışı ve bir havadan yere doğru hızla atlama yarışından oluşmakta. Bunlar da Tavşan Avı bölümleri gibi günlerin arasında "boss" bölüm vazifesi görüyor Hikâye Modunda.
  • Skill/Yetenek: Belli bir ortak noktası bulunmayan ve diğer kategorilere girmemiş oyunlar.
 • Challenges/Sınavlar: Art arda sıralanmış birçok değişik kategorideki oyunlar. Üç kategorideler:
  • Triathlon/Triatlon: 3 oyun art arda
  • Pentathlon/Pentatlon: 5 oyun art arda
  • Decathlon/Dekatlon: 10 oyun art arda
 • Shake your Booty!/Kıçını Salla!: Dans oyunları. Her gün bir tanesi her zaman bulunuyor.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun Wii versiyonu genel olarak olumlu eleştiriler alırken, PS2 versiyonu Wii versiyonu kadar iyi notlar alamadı. Gamespot ve IGN oyunun mizah anlayışını ve bilhassa Davşanları överken, Nintendo Power söz verilen özelliklerin yerine getirilmeyişinden yakındı. PS2 versiyonunu inceleyen LEVEL dergisi Wii versiyonuna göre sönüklüğünden dert yandı.

 1. IGN: 8.3 out of 10
 2. GameSpot: 8.0 of 10
 3. Game Informer: 8.5 of 10
 4. Nintendo Power: 7.5/10
 5. X-Play: 4 of 5
 6. Level Türkiye: 72/100 (PS2)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]