Ras Laffan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ras Laffan
راس لفان
Endüstri bölgesi
Oryx GTL Tesisi
Katar üzerinde Ras Laffan
Ras Laffan
Ras Laffan
Ras Laffan'ın Katar'daki konumu.
Ülke Katar Katar
Belediye El Haur
Zaman dilimi UTC+03.00 (AST)

Ras Laffan (Arapçaراس لفان‎), Katar'ın El Haur belediyesinde bulunan bir endüstri bölgesidir. Başkent Doha'nın 50 km kuzeyinde yer almaktadır.

Ras Laffan, Katar'ın ana sıvılaştırılmış doğal gaz ve sıvı gaz üretim merkezidir. ORYX GTL, Pearl GTL, Qatargas ve Rasgas LNG tesisleri, Dolphin gaz işleme tesisi, Laffan Rafinerisi ve Ras Laffan A, B, ve C entegre su ve enerji santrallerine ev sahipliği yapmaktadır. Ras Laffan Limanı, yaklaşık 4.500 hektarlık bir kapalı su alanı ile dünyanın en büyük yapay limanı ve en büyük LNG ihracat tesisidir.

Ras Laffan'ın kıyılarında bir resif bulunmakla[1] birlikte Fuveyrit ile birlikte ülkedeki tüm deniz kaplumbağası yuvalarının yaklaşık %30'unu oluşturmaktadır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The Persian Gulf pilot: comprising the Persian Gulf, Gulf of Omán; and Makran coast. Birleşik Krallık: Hydrographic Dept. 1890. s. 126. 25 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2016. 
  2. ^ "Nature's gift to Fuwairit, turtles". JustHere Qatar. 25 Mayıs 2014. 4 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]