Randstad

Koordinatlar: 52°11′27″K 4°39′20″D / 52.19083°K 4.65556°D / 52.19083; 4.65556
Vikipedi, özgür ansiklopedi
SchipholHaarlemmermeerVelsenDelftLaheyAlphen aan den RijnZaanstadLelystadHilversumGoudaZoetermeerAmersfoortAlkmaarHaarlemDordrechtLeidenAlmereRotterdamRotterdam LimanıRotterdam LimanıRotterdam LimanıRotterdam LimanıRotterdam LimanıUtrecht (şehir) (şehir)Amsterdam
Randstad'ı oluşturan şehirler (tıklanabilir)

Randstad, Hollanda'da pek çok büyük şehirle, küçük çaplı şehirlerin bir araya gelmesiyle oluşan birleşik bir şehir bölgesidir. Amsterdam, Rotterdam, Lahey ve Utrecht gibi Hollanda'nın en büyük dört şehrinin yanı sıra, çevrelerindeki onlarca küçük şehri kapsar. Bu şehirlerin nüfusu toplandığında 8.1 milyona (2016) ulaşır ve bu da Hollanda nüfusunun hemen hemen yarısına yakındır. Randstad bölgesi ayrıca Avrupa'daki en büyük şehir bölgelerinden de biridir. Bölgenin başlıca şehirleri: Almere, Amsterdam, Delft, Dordrecht, Gouda, Haarlem, Hilversum, Leiden, Rotterdam, Lahey, Utrecht ve Zoetermeer'dir. Bölgeye yakın ya da bölgede yer alan diğer daha küçük şehirler de Alphen aan den Rijn, Amstelveen, Capelle aan den IJssel, Hoofddorp, Katwijk, Leidschendam, Maassluis, Nieuwegein, Houten, Purmerend, Rijswijk, Schiedam, Spijkenisse, Vlaardingen, Voorburg Zaanstad'dir.

Zuidas

Randstad bölgesinde bulunan şehirler kabaca bir yarım ay biçimi oluştururlar. Bu yuvarlakımsı biçim aynı zamanda bölgeye adını vermiştir. Rand Hollandcada çember, daire, kasnak gibi anlamlara gelirken, stad sözcüğü ise şehir, kasaba anlamlarına gelir.

Son yıllarda Randstad bölgesinde yer alan şehirler arasında pek çok konuda anlaşmazlıklar bulunur. Bölgedeki küçük şehirler büyük kentlere göre çok daha yeşil ve temizdir. Bu küçük yerleşim birimlerinde her gün büyük kentlere çalışmaya giden binlerce kişi bulunur. Bu küçük şehirler ayrıca büyükşehirlere sağlık, kültür gibi alanlarda bağlıdır. Ancak büyükşehirler de genişleyebilmek için yeni alanlara gereksinim duyarlar. Küçük yerleşim birimleri kimliklerini ve kendi yönetim birimlerini yitirmekten korktukları için bı genişlemelere kuşkuyla yaklaşırlar.

Randstad'ın sınırlarına ilişkin kesin bir çizgi çizmek de pek olanaklı değildir. Bölgenin nerede başladığı ya da bittiği görece bir kavramdır. Kimileri bu bölgeyi oluşturan yerleşim birimlerinin yalnızca dört büyük Hollanda şehri (Amsterdam, Rotterdam, Lahey ve Utrecht) olduğunu savunurken, kimi kesimler ise küçük ilçe ve kasabaları da bu bölgenin sınırlarına dâhil ederler. Bölgedeki şehirler kendi belediye yönetimlerine ve sosyal merkezlerine sahip olsalar da hâlâ pek çok konuda büyükşehirlere bağlıdırlar.