Radyometre

Vikipedi, özgür ansiklopedi
100 Watt gücündeki bir ampülden 3 metre uzaklığında bulunan Crookes radyometresi

Radyometre havadan etkilenmeyen fanus içine konulmuş, serbestçe dönebilen 4 kanatlı bir çarktır. Ortamdaki, ışık şiddetini ölçer. Kanatların bir yüzü siyah, diğer yüzü ise beyazdır. Üzerine kuvvetli bir ışık gönderildiğinde, ışık ışınları kanatçıkların koyu renkli yüzeyleri tarafından daha çok soğurulduğundan daha fazla ısınır. Fanus içinde bu yüzeylere çarpan gaz molekülleri kanatçıklara çarparak dönmelerine neden olur. Böylece ışık enerjisi ısı enerjisine ve daha sonra hareket enerjisine dönüşür.

Bir Crookes radyometresi. Işığa maruz kaldığında kanatlarını döndürür. Kanatları daha yoğun ışıkta daha hızlı döner. Elektromanyetik radyasyon yoğunluğu hakkında nicel bir ölçüm sağlar.

Çok bilinen bir örnek olan Crookes radyometresi, ki burada erken-model bir cihazdır, ışığa maruz kaldığında vakumlu bir fanus içinde rotor (kanatlarının bir yüzündeki rengi koyu ve diğer yüzündeki rengi açık olan) kısmi bir şekilde döner. Siyah yüzeylerinde emilen ışığın bir ivme ile radyometrenin çalışmasını sağlaması (aslında Crookes tarafından elde tutulan bir orijinale göre) çok yaygın bir efsanedir. Doğru olsaydı eğer bu, ancak radyometrenin siyah olmayan yüzleri aracılığıyla uzakta kendiliğinden dönüş içinde olacaktı.

Nichols radyometresi farklı bir prensibe göre çalışır ve Crookes radyometresine göre daha duyarlıdır.

Bir mikrodalga radyometresi, mikrodalga dalga boylarında çalışmaktadır. Radyometreyi döndürmek için argon gazı içermektedir.

Patrick Jankowiak tarafından icat edilmiş MEMS radyometresi, Nichols veya Crooke ilkelerine göre çalışabilir ve dalga boyu ve parçacık enerji düzeyleri gibi çok geniş bir ilkeler yelpazesi içinde çalışabilir.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [1] 18 Ocak 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. MEMS Radiometer United States Patent 7,495,199