Radiofabrik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Radiofabrik
Kuruluş 1998
Sahibi Salzburg Bağımsız Radyo Topluluğu
Formatı Bağımsız Radyo
Genel merkez Salzburg
İzlenebilirlik
Frekanslar 107,5 & 97,3 MHZ - 98,6 MHZ (kablolu)
İnternet yayını

Radiofabrik-107.5- Salzburg Bağımsız Radyosu-Salzburg(Avusturya )`da bulunan ve Batı Avrupa `nın en geniş radyo topluluğudur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Üzerinde Piratenradio Bongo 500 reklamı olan 1992 den kalmış bir kibrit kutusu

Radiofabrik`in bazı kurucuları, mesela Wolfgang Hirner (daha sonra Radiofabrik en üst yöneticisi olan ) 1992 yılında korsan radyo olarak yasadışı yayın yapıyordu. Bu program «Radio Bongo 500» olarak adlandırılıyordu. Radiofabrik, tekel radyo yayınının kaldırılmasından hemen sonra yayına başladığında Avusturya`da ikinci halk radyosuydu (Graz`daki Radyo Helsinki 1995` te baslamıştı). Radiofabrik başlangıçta ticari radyo istasyonu «Radio Arabella»`da beş saatlik bir yayın süresine sahipti. Günlük yayın servisi «Objektwerbung GmbH» güvencesi ile Ocak, 2002`de başladı. Daha sonra «Objektwerbung GmbH» finansal çalkantılarla karşılaştı, Ekim 2003`te yayın güvencesini geri çekti. Bu zaman içerisinde Radiofabrik tüm yayın lisansina sahip oldu.

2005´e kadar konteynerlerde Radiofabrik stüdyoları

Son zamanlarda, 250`den fazla gönüllü, yedi gün – yirmi dört saat, 107,5 MHz ve 97,3 MHz, kablolu 98,6 MHz. frekansları ile radyo programı yayını yapıyor.

Radiofabrik stüdyosu 97.3 MHz çatı anteni frekansı ile Arge kültür `ün 1. katında

Radifabrik`in ilk günlerindeki programlar konteyner stüdyolarda yapılıyordu. 2005`te, yayın istasyonu, profesyonel altyapı ve donanımları (ofis, stüdyo, üretim ve atölye odaları) mevcut olan Batı Avusturya`nın en geniş, özerk kültür merkezi, Arge- Kültür Salzburg binasına taşındı.

Program ve Konsept[değiştir | kaynağı değiştir]

Bağımsız, ticari olmayan radyo topluluğu olarak Radiofabrik, herkes için ama özellikle hem özel hem de halk medyasında temsil edilmeye eğilimi olan bireyler ve gruplar icin tasarlanmıştır. Bu yüzden, yaşlı insanlar tarafından kendi yaş grubu için hazırlanan programlar, 18 yaş altı için gençler tarafından yapılan özel bir program ve aynı zamanda 10`dan fazla farklı dilde olan programlar da bulunmaktadır. Radiofabrik Salzburg` un en geniş görüş farklılığına ait yayın servisidir. Kendi radyo programını yapmak isteyen herkes, medya hukuku, teknik yetenekler ve temel gazetecilik yetenekleri ile ilgili bir atölye çalışmasına katıldıktan sonra, bu topluluğun bir üyesi olabilir. Kişi, kendi programının konusunu ve içeriğini seçmekte özgürdür. Tabii ki kesinlikle din propagandası gibi ırkçı, cinsiyet ayrımcılığı, şiddet yanlısı ya da anti-demokratik içeriklere de yer yoktur. Yedi gazetecilik ödülü kazanmış gazeteci Georg Wimmer, programların düzenlemesinde sorumludur. Georg Wimmer, 2008`den bu yana babalık iznindedir. Ocak 2009`da program yönetimine, proje müdürü Eva Schmidhuber gecti.

Organizasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Radiofabrik organizasyonu iki temele dayanır: „Verein Freier Rundfunk Salzburg“ bütün program yaratıcıları ve destekleyicilerinin kurumsal düzeyde olan tescilli bir kuruluştur. Kuruluş, yayın servisinden sorumludur. Kuruluş, yayın lisansını elinde bulunduran , altyapısından sorumlu bir şirkete sahiptir(Sendeanlagen GesmbH). Yönetim komitesi; kültür bilimcisi Elke Zobl (kuruluşun kadın başkanı), iletişim bilimcisi Alois Pluschkowitz, gazeteci Michaela Gründler ( Apropos yazı işler müdürü) ve Anton Prlic (Salzburger Nachrichten gazetecisi) ve idari danışman Wolfgang Stöger. 2007`ye kadar Radiofabrik kurucu Wolfgang Hirner tarafından yönetiliyordu. 2007 sonrasi en üst yönetici; yetişkin eğitimci Andreas Wagner idi. Mart 2008`de medya sanatçısı ve medya yöneticisi Alf Altendorf, Radiofabrik`in en üst yöneticisi oldu.

Calışılan Projeler[değiştir | kaynağı değiştir]

[Avrupa Birliği]ne yönelik, AB tarafından desteklenen projelerde Radiofabrik'in sivil toplum örgütlerine ve Salzburg'daki kültürel bölgelere olan yerel bağlantıları en az programı kadar önem teşkil eder. Radiofabrik, yayınlarını online platform üyerinden Avusturya ve Almanya`daki radyo topluluklari ile paylaşmaktadır. Medyaya yönelik eğitim alanındaki aktivitelerin önem derecesi yükselmektedir. Bir örnek olarak “Aktion Film Salzburg” ve Traunstein Bölge Ofisi`nin birlikte oluşturduğu Interreg-IIIA-Project “EuRegio Medienzentrum”.

Projeler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • EU-Project Civilmedia (annual convention since 2006) [1](sivil medya)
 • EU-Project Radiodialogues – voices of diversity( Farklılığın sesi)
 • EU-Project Talk About It(Onun hakkında konuşalım!)
 • EU-Project Let's Talk About Science(Bilim hakkında konuşalım!)
 • EU-Project I Speak Football [2](Ben futbol konusuyorum)
 • Euregio -Project EuRegio Media Center (EMZ)(Medya merkezi )
 • EuRegio Childrens Radio – Radio of, for and with children (Çocuklar için çocuklarla radyo)
 • belle of the ball – project “Rasende Reporterin” at EURO2008(Topun sesi )
 • mozartRemixed
 • Willkommen in Salzburg [3](Salzburg` a Hoşgeldiniz)

Teknik[değiştir | kaynağı değiştir]

Radiofabrik; radyo istasyonlarının yayın kurulu için, donanım ve yazılım geliştirmektedir. 2005 yılında BT- mühendisi Hermann Huber, Otomatik Radyo Yazılımı :YARM( Yet Another Radio Manager) tanıştırmıştır. Üretim müdürü, müzisyen ve öncü Marcus Diees, sinyal denetleme sistemi olan „Signal Watchdog“`u yarattı. Bu sistem; RADIOFABRIK alıcılarının işleyişini denetler ve anında kısa mesaj (SMS) üzerinden teknik aksaklıkları rapor eder. Görme engelli editörler icin ses düzenleme yazılımı(Studioguard) ise şu an yapım aşamasında.

Ortaklık[değiştir | kaynağı değiştir]

Radiofabrik 107.5 Avusturya Radyo Topluluğunun (Verband Freier Radios Österreich – VFRÖ) ve Salzburg`un kültür alanlarının organizasyon şemsiyesi olan(Dachverband Salzburger Kulturstätten)`in bir üyesidir.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Radiofabrik aşağıda sayılan ödülleri almıştır:

 • Salzburg Green Party ve Gerard Mortier tarafından verilmiş :Insan Haklari ve Entegrasyon için kültür ödülü (“Kulturpreis für Integration und Menschenrechte“).
 • Salzburg Eyaleti kültürel ödülü (Kulturpreis des Landes Salzburg)
 • Yetişkin Eğitim Ödülü – Eduard-Ploier-Award (2007, 2008)
 • Medya Akademisi Nürnberg and Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) tarafından alternatif medya ödülü * Alman kuruluşu Kindernothilfe Medya ödülü
 • ESIS – Yenilikçi çok dilli projeler için teminat(2003, 2008)
 • Top100 Salzburger 2003, 2004 & 2008 (2003-26. Wolfgang Hirner/Georg Wimmer, 2004-34.- Hermann Huber, 2008-17.-Alf Altendorf/Georg Wimmer)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]