Raşit Rıza Samako

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nanahuatl (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 11.11, 25 Ağustos 2015 tarihli sürüm (Taşındı: Kategori:Türk tiyatro oyuncuları -> Kategori:Türk erkek tiyatro oyuncuları (Katalitik))
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Raşit Rıza Samako ya da Raşit Rıza (1890, İstanbul - 25 Şubat 1961, İstanbul), tiyatro oyuncusu ve yönetmen.

Hayatı

1890 yılında İstanbul'da dünyaya gelen oyuncu hukuk öğrenimi gördüğü sırada Ahmet Fehim Efendi Tiyatrosu'nda sergilenen Vatan Yahut Silistre oyununda (1908) ilk kez sahneye çıktı. Bu toplulukla turnelere de çıkan Samako, Ahmet Fehim'le birlikte Samsun'da Meşrutiyet Tiyatrosu'nu kurdu. Daha sonraki yıllarda ise İstanbul, Kavala, Edirne gibi çeşitli şehirlerde sergilenen oyunlarda rol aldı.

Birinci Dünya Savaşı sırasında İstanbul'da kalan Samako, 1915 yılında Darülbedayi'ye girdi. Burada özellikle Eliza Binemeciyan'la oluşturdukları ikili sayesinde ününü arttırdı. 1917 yılında Sedat Simavi'nin yönettiği Casus ve Pençe, 1919 yılında ise Ahmet Fehim'in yönettiği Mürebbiye ve Binnaz isimli sinema filmlerinde oynadı. 1920'de Darülbedayi'den ayrılarak kendi ismini verdiği tiyatro topluluğunu kurdu. Tiyatrosu ile hem İstanbul'da hem de Anadolu'nun çeşitli şehirlerinde oyunlar sergiledi. 1950 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları'na geri döndü ve burada hem oyunculuk hem de yönetmenlik kariyerine devam etti.

Sanatçı 25 Şubat 1961'de İstanbul'da öldü.