RSFSR'in Siyah-olmayan Topraklarında Dönüşüm Madalyası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
RSFSR'in Siyah-olmayan Topraklarında Dönüşüm Madalyası
Medal For Development of the Non-Black Earth Regions of the RSFSR.jpg
Madalyanın önden görünüşü
 Sovyetler Birliği tarafından verilir
Tür Sivil Madalya
Olası Hak
Sahipleri
SSCB Vatandaşları
Gerekçe Bu madalya Sovyet tarımının gelişmesinde üç yıllık özverili çalışmalar yapan kişilere verildi.
Tanım 30 Eylül 1977
İstatistikler
Toplam Verilişi 25,000
SU Medal For Transforming the Non-Black Earth of the RSFSR ribbon.svg

RSFSR'in Siyah-olmayan Topraklarında Dönüşüm Madalyası (RusçaМедаль «За освоение недр и развитие нефтегазового комплекса Западной Сибири»), Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti'nin siyah-olmayan bölgelerinde Sovyet tarımının gelişmesinde üç yıllık özverili çalışmaları tanımak için 30 Eylül 1977'de SSCB Yüksek Sovyet Başkanlığı kararı ile kurulan Sovyetler Birliği devletinin sivil madalyasıydı.Madalya tüzüğü 18 Temmuz 1980'de SSCB № 2523-X Yüksek Sovyet Başkanlığı kararı ile değiştirildi.[1]

RSFSR'in Siyah-olmayan Topraklarında Dönüşüm Madalyasının arkası

Ödül Tüzüğü[değiştir | kaynağı değiştir]

RSFSR'in Siyah-olmayan Topraklarında Dönüşüm Madalyası Rus Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyetinin siyah olmayan toprak bölgelerinin tarımı için geliştirilmesi için uzun vadeli bir programın uygulanması üzerinde etkili olan işçiler, çiftçiler ve çalışanlara ve bu alanda üç yıldan az olmamak üzere kural olarak çalışan ve devlet ya da kolektif çiftliklerde bulunan ya da doğrudan faaliyetleri doğrudan siyah-olmayan toprağın dönüşümü ile ilgili olan işletmeler, kuruluşlar ya da kurumlarda çalışan kişiler verildi.[2]

RSFSR'in Siyah-olmayan Topraklarında Dönüşüm Madalyasının verilmesine ilişkin tavsiyeler, işletmelerin, kurumların, kuruluşların, kolektif çiftliklerin yönetim kurullarının, partinin, sendikanın veya Komsomol örgütleri emek gruplarının idari başkanları tarafından yapıldı ve inceleme için İlçe Belediye Meclisi Yürütme Komitesine gönderildi.[3] Alıcıların isimleri, otonom cumhuriyetin Yüksek Sovyet Halk Vekilleri Bölgesel Sovyetinin yürütme komitesine ilerletti. Nihai değerlendirmeden sonra, RSFSR Yüksek Sovyet Başkanlığı adına alıcıların topluluklarında madalya verdi.

"RSFSR'in Siyah-olmayan Topraklarında Dönüşüm Madalyası" göğüsün sol tarafında ve SSCB'nin diğer emir ve madalyalarının yanında giyildi ve "Baykal-Amur Demiryolunun İnşası Madalyası"nın hemen ardından yer aldı. Rus federasyonunun emir ve madalyaları eşliğinde giyilirse, ikincisi önceliğe sahiptir.[4]

Her madalya ödül teyidi ile geldi; bu tasdik, ödülün ismini taşıyan küçük, 8 cm x 11 cm karton kitapçık, alıcının ayrıntıları ve içeride resmi damga ve imza şeklinde geldi.

Madalya Tanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

"RSFSR'in Siyah-olmayan Topraklarında Dönüşüm Madalyası", tombak'dan yapılan 32 mm çaplı dairesel madalyondur. Sağ tarafta, yükselen bir güneşin altındaki bir tarlayı uzak bir ağaç çizgisi üzerinde çeken bir traktörün kabartma görüntüsü; solda ahırların kabartma görüntüleri, tahıl asansörü ve güç nakil kuleleri vardır.[5] Madalyanın alt çevresi boyunca, "RSFSR'in Siyah-olmayan Topraklarında Dönüşüm Madalyası" (Rusça:«За преобразование Нечерноземья РСФСР») kabartma kitabesi bulundu. Sol üst çevre boyunca bir buğday paniği; Ön yüzde yükseltilmiş bir ağız kenarı vardı.

Madalya, madalyon süspansiyon halkası vasıtasıyla bir halka tarafından standart bir Rus beşgen kulvarına sabitlendi.[6] Montaj, 2 mm sarı kenar çizgili 24 mm genişliğinde çakışan yeşil ipek moire şerit ve 6 mm orta mavi şerit ile örtülmüştür.[7]

Onurlananlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki kişiler, "RSFSR'in Siyah-olmayan Topraklarında Dönüşüm Madalyası"sının alıcılarıydı.

 • Nikolay Merkushkin[8]
 • Vladimir Aleksandrovich Barabanov[9]
 • Yuri Arsent'evich Bareshkin[9]
 • Petr Anatol'evich Karpov[9]
 • Leonid Vladimirovich Ponomarev[10]
 • Vladimir Grigor'evich Matrosov[11]
 • Aleksandr Vasil'evich Gruzdev[12]
 • Nikolai Dmitrievich Belousov[13]
 • Viktor Alekseevich Vlasov[13]
 • Aleksandr Nikolaevich Surin[14]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ http://ordenrf.ru/su/medali-su/medal-za-preobrazovanie-nechernozemya.php
 2. ^ http://www.biografia.ru/arhiv/ordena66.html
 3. ^ http://voenpro.ru/voentorg/medal-za-preobrazovanie-nechernozemya-rsfsr
 4. ^ http://kizhi.karelia.ru/opr/=%D0%9C%D0%B5%D0%B4%D0%B0%D0%BB%D1%8C%20%22%D0%97%D0%B0%20%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5%20%D0%9D%D0%B5%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%BE%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D1%8C%D1%8F%20%D0%A0%D0%A1%D0%A4%D0%A1%D0%A0%22
 5. ^ http://onagradah.ru/medal-za-preobrazovanie-nechernozemya-rsfsr/
 6. ^ http://www.sammler.ru/index.php?showtopic=95000
 7. ^ http://nagrada-info.narod.ru/mednecher.html
 8. ^ "List of recipients of the Medal "For Transforming the Non-Black Earth of the RSFSR" compiled from en.Wikipedia". English Wikipedia. 
 9. ^ a b c "List of recipients of the Medal "For Transforming the Non-Black Earth of the RSFSR" compiled from ru.Wikipedia". Russian Wikipedia. 
 10. ^ "Personnel of the Perm State Hospital" (Rusça). Perm Government. Erişim tarihi: 29 Nisan 2012. [ölü/kırık bağlantı]
 11. ^ "Chairman of TVVS" (Rusça). Self-Regulatory Organization Non-Profit Partnership for Construction Management. 3 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2012. 
 12. ^ "Honorary Citizens of Bezhetsk" (Rusça). City of Bezhetsk. 26 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2012. 
 13. ^ a b "Honorary Citizens of the Kesovogorsky District" (Rusça). Russian Government. 11 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2012. 
 14. ^ "Administrators of the Bolshebereznikov district" (Rusça). Republic of Mordovia. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2012. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]