Quintus Ligarius

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Quintus Ligarius[1] (ölümü yaklaşık MÖ 42) Roma Cumhuriyeti döneminde yaşamış asker ve politikacı.Gaius Iulius Caesar ve Gnaeus Pompeius Magnus arasında ilerleyen Roma iç savaşında senatodan yana olmuştur.

Promagistra Gaius Considius Longus'un Legatusu olarak milattan önce 50li yıllarda Afrika eyaletinin yönetimini elinde bulunduruyordu. Milattan önce 49'da Roma iç savaşı patladığında L. Aelius Tubero Afrika eyaletine vali olarak atanır. Görevi almakta pek de gönüllü olmayan ve bunu hayli geciktiren Tubero eyaleti Publius Attius Varus'a kaptırır. Bölgede 2 yeni lejyon kuran Varus, Ligarius'u da sahillerin kontrolü ile görevlendirir. Ligarius ve Varus aynı yıl Afrika'ya yelken açan yasal vali Tubero'nun karaya çıkmasını engeller. Ligarius ve Varus'un Senato tarafından seçilen bir valiyi neden Afrika'ya almadıkları bilinmemektedir. Karaya çıkamayan Tubero mürettebatı ile o sıralar Yunanistan yakınlarında bulunan Pompeius'un kampına doğru yol alır. Burada Farsalus Muharebesi sonrası iki politikacı da Caesar tarafından bağışlanır.

Aynı yılın yaz aylarında Afrika'ya çıkan Caesar'ın generali C. Scribonius Curio, I. Juba kontrolündeki Numidya ordusuna karşı ağır bir yenilgi alır. Numidya'lılar Roma iç savaşında Pompeius'un destekçisi olduklarından Caesar Numidyalıları devlet düşmanı ilan eder. Farsalus Muharebesi sonrası Afrika'da kalmayı sürdüren Ligarius Caesar'a karşı olan mücadelesine devam eder. Milattan önce 46 yılına gelindiğinde Thapsus Savaşında bölge Caesar tarafından fethedilir. Pompeius'u destekleyen en önemli politik karakterlerden biri olan Cato bu savaş sonrası intihar eder. Savaş sonrası dağılan Pompeius destekçilerinden bazıları İspanya'ya kaçar, bazıları ise teslim olurlar. Teslim olan isimlerden birisi de Caesar'a karşı mücadelesi ile meşhur olan Quintus Ligarius'dur. Caesar Ligarius'u affetse de onun Roma'ya geri dönmesini yasaklar.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Plutarkhos'un eserinde Ligarius "Gaius" ön ismiyle kayda geçmiştir; bkz. Plutarkhos, Paralel Yaşamlar / İskender - Caesar, Alfa Yayıncılık, 2007. "Brutus"