Quicksilver (çizgi roman)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Modern kostümü içinde Quicksilver. Quicksilver'dan iç sanat: Teslim Olmak Yok # 4 (Ekim 2018).

Quicksilver (Pietra Maximoff) Marvel Comics tarafından yayımlanan Amerikan çizgi romanlarında görünen bir kurgusal karakterdir. Karakter ilk olarak The Uncanny X-Men #4 adlı çizgi romanda göründü, Stan Lee ve Jack Kirby tarafından yaratıldı.


Quicksilver, yüksek hızlarda hareket etme konusunda insanüstü bir yeteneğe sahiptir. Çoğu tasvirde, doğuştan gelen insanüstü güçlerle doğmuş bir insan olan bir mutanttır. 2015'te başlayan çizgi roman hikayelerinde, High Evolutionary'nin genetik deneylerinin ürünüdür. Quicksilver, süper kahraman ekibi için bir düşman olarak tanıtılan X-Men ile ilgili kurguda en yaygın olarak görünür. Daha sonraki hikayelerde kendisi bir süper kahraman oldu. O, Scarlet Witch'in ikiz kardeşi ve çoğu tasvirde Magneto'nun oğlu ve Polaris'in üvey kardeşidir .

Çizgi romanların Gümüş Çağı'nda çıkış yapan Quicksilver, birkaç on yıllık Marvel sürekliliğinde yer aldı, kendi adını taşıyan "Quicksilver" dizisinde ve süper kahraman unvanı Avengers'da düzenli bir ekip üyesi olarak rol aldı .

Karakter ayrıca bir dizi, film, televizyon ve video oyunu uyarlamasında yer aldı. Quicksilver'ın iki ayrı canlı aksiyon versiyonu, iki farklı film stüdyosu tarafından uyarlanmıştır: Aaron Taylor-Johnson , Captain America: The Winter Soldier'da (2014) bir kamera hücresi ve Yenilmezler olarak görünen Marvel Sinematik Evreni (MCU) serisindeki karakteri canlandırdı. "Ultron Çağı (2015), Evan Peters onu 20th Century Fox filmleri X-Men: Days of Future Past (2014), X-Men: Apocalypse (2016) ve Dark Phoenix'te (2019)" ve bir kamera hücresinde canlandırırken Deadpool 2'de(2018). Peters daha sonra MCU televizyon dizisi WandaVision'da (2021) bir sahtekar Pietro olarak geçmiş rolüne bir selam olarak göründü.