Quatremère de Quincy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Quatremère de Quincy'nin François Bonneville tarafından yapılmış bir gravürü

Antoine Chrysostôme Quatremère de Quincy (d. 21 Ekim 1755, Paris - ö. 28 Aralık 1849, Paris), Fransız yazar, arkeolog ve sanat tarihçisi.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Paris'te doğdu, hukuk eğitimi aldı ve Lycée Louis-le-Grand'da sanat ve tarih derslerine devam etti. Guillaume Coustou ve Pierre Julien'in sanat atölyesinde çıraklık yaptı ve buralarda heykel sanatı hakkında ilk deneyimlerini kazandı. Napoli'ye yaptığı bir gezide Jacques-Louis David'nın arkadaşlığı sayesinde Yunan ve Roma mimarisine ilgisi arttı.

Fransız Devrimi'nin zorluklarıyla uğraştı. 1791-92'de yasama meclisinde yer alan kralcılardandı ve Katolik ve monarşi yanlısı idi. 1796'da monarşist bir ayaklanma girişimine katıldığı gerekçesiyle ölüme mahkûm edildi, fakat daha sonra serbest bırakıldı. 1797'de "Beşyüzler Meclisi"ne seçildi, fakat seçilmesinden hemen sonra başlayan monarşist bir ayaklanmadan dolayı yeraltına çekilmek zorunda kaldı. 1800'de Sen bölgesinin Genel Konsey'inde Genel Sekreter olarak çalıştı.

1788 ile 1825 arasında Charles-Joseph Panckoucke tarafından yayınlanan Encyclopédie Méthodique'in Mimarlık ile ilgili 3 ciltlik kısmını yazdı.

1816 ile 1839 arasında Académie des Beaux-Arts'ın sekreterliğini yaptı ve 1818'de Bibliothèque nationale de France'de profesör oldu. 1810'da Bavarian Academy of Sciences and Humanities tarafından konuk üye olarak kabul edildi.

Sayısız makale ve kitap yazdı. En önemli yapıtı Olympia'daki Zeus Heykeli üzerine yazdığı Le Jupiter olympien (Paris 1814) gösterilebilir.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Encyclopédie méthodique. Architecture, 3 Bände, 1788 (Digitalisat)
  • Le Jupiter olympien ou l'Art de la sculpture antique considéré sous un nouveau point de vue, 1814
  • Essai sur la nature, le but et les moyens de l'imitation dans les beaux-arts, 1823 (Digitalisat)
  • Histoire de la vie et des ouvrages des plus célèbres architectes du XIe siècle jusqu'à la fin du XVIIIe, 1830 (Digitalisat)
  • Canova et ses ouvrages, ou Mémoires historiques sur la vie et les travaux de ce célèbre artiste, 1834 (Digitalisat)
  • Recueil de dissertations archéologiques, 1836 (Digitalisat)
  • Essai sur l'idéal dans ses applications pratiques aux oeuvres de l'imitation propre des arts du dessin, 1837 (Digitalisat)