İçeriğe atla

Puxi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Puxi'nin Şanghay içerisindeki konumu.

Puxi (Çince: 浦西; pinyin: Pǔxī; Şanghayca: Phu-shi), Çin Şanghay şehrinin tarihi merkezidir. "Puxi" ismi "Pu (Huangpu Irmağı) Batı Kıyısı" anlamına gelir ve Pudong ("Pu Doğu Kıyısı") semtinin tam karşısında oturur. 2014 yılı itibarıyla tüm Şanghay sakinlerinin yaklaşık %48'i hâlen Puxi sınırları içerisindeki 288 km2lik alanda yaşamaktadır.[1] Günümüz Puxi'nin kapsadığı semtler Yangpu, Hongkou, Putuo, Changning, Xuhui, Jing'an ve Huangpu.

Pudong'un Lujiazui bölgesinin son senelerde daha çok önem kazanmasına rağmen, Puxi yine hâlen Şanghay'ın kültürel, ticarî, siyasi ve turistik merkezidir. Puxi, kendi sınırları içerisinde Doğu Nankin Caddesi, Huaihai Zhonglu ve Xujiahui gibi önemli alışveriş merkezleri barındırır. Bund, Büyük Şanghay Tiyatrosu ve Şanghay Müzesi gibi Şanghay'ın başlıca kültür merkezleri de hepsi Puxi'de bulunur.

Şanghay'ın daha eski sivil havalimanı olan Şanghay Hongqiao Uluslararası Havalimanı Puxi'de bulunmaktadır. Daha yeni Şanghay Pudong Uluslararası Havalimanı'nın 1999 yılında açılmasıyla tüm dış ve bölgesel hatlar (Hong Kong ile Makao dahil) yeni havalimanına alındı, ancak 2007 yılında Hongqiao'dan tekrar sınırlı sayıda kısa mesafeli uluslararası uçuş hattı başladı.[2]

Şanghay metrosunun 5. ve 6. hatları haricinde tüm metro hatları Puxi'nin içinden geçmektedir. Pudong ile Puxi, çok sayıda tünel, dört tane köprü ve Şanghay metrosunun 2., 4., 7., 8. ve 9. hatlarıyla birbiriyle bağlanır.

Görseller[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Puxi ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Archived copy". 3 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2014. 
  2. ^ "Shuttle flights to connect Tokyo, Shanghai in October". Channel NewsAsia. 25 Haziran 2007. 28 Haziran 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2020.