Publius Cornelius Scipio (MÖ 211'de ölen konsül)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hannibal ve Scipio'nun Elhafen Savaşı

Publius Cornelius Scipio (ö. MÖ 211), Roma Cumhuriyeti'nin bir general ve devlet adamı idi.

Cornelia ailesinin bir üyesidir. Scipio, MÖ 218'de İkinci Pön Savaşı'nın ilk yılında konsül olarak hizmet etti ve kendisine verilen bir orduyu İtalya, Pisa'dan Fransa, Marsilya'ya doğru Hannibal'ın İtalya içinde ilerleyişini durdurmak üzere deniz yolundan taşıdı. Düşmanı ile karşılaşmakta başarısız olunca deniz yoluyla Cisalpine Gaul'e döndü ve ordusunu kardeşi Gnaeus Cornelius Scipio Calvus'un komutasında o yönden gelebilecek Kartacalıları orada kontrol altında tutması talimatıyla Hispania'ya gönderdi.

İtalya’ya dönüş yolunda, Hannibal'la karşılaşmak için derhal ilerledi. Ticinus yakınında süvari birlikleri arasında keskin bir çarpışma yaşandı, Po ırmağına kuzeyden dökülen kollardan biri olan Ticinus ırmağı yakınında Hannibal'a yenildi ve ağır derecede yaralandı. Aynı yılın aralık ayında kendisi gibi aynı yılın konsülü olan Sempronius'un ordusu, kendisinin ona savaşa girişmemesi yönündeki tavsiyesine rağmen başlattığı Trebia ırmağı yakınındaki muharebede büyük bir yenilgi yaşadı.

Askeri yenilgilere rağmen, Roma halkı hâlâ Scipio'ya güveniyordu, kumandanlık süresi uzatıldı ve ertesi yıl kardeşi Calvus'la birlikte Hispania'ya gönderildi. Burada Kartacalılara karşı zaferler kazandı ve İber yarımadasında Roma'yı güçlendirdi. İberya savaşlarına ordusu ile birlikte yenilerek öldürüldüğü, Kartacalılar ve İndibiris ve Mandonius kabilelerine karşı yapılan Yukarı Baetis Irmağı savaşının yapıldığı MÖ 211'e kadar devam etti. Aynı yıl kardeşi Calvus ve ordusu, Ilorci yakınlarındaki Yeni Kartaca'da (Kartaca Nova) yok edildi. Bu savaşların ayrıntıları bilinmemektedir ama Hannibal'ın kardeşi Hasdrubal Barca tarafından rüşvetle ikna edilen Keltiberyan'ların kendilerini terk etmesi sonucu iki Scipio kardeşin büyük bir yenilgiye uğradıkları görünmektedir.

Lucius Cornelius Scipio'nun oğludur. Publius Cornelius Scipio Africanus ve Lucius Cornelius Scipio Asiaticus'un babasıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]