Psikrometre

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bir psikrometre

Psikrometre (fr. psychrometre). Saykrometre. Meteorol. Kuru termometre'nin verileri ile sıvılı termometre'nin verilerini karşılaştırarak havanın nem durumunu saptamaya yarayan aygıt.

Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir psikrometrede basit bir civalı termometre (kuru termometre) ile haznesi damıtık suyla ıslatılmış bir muslinle sarılı "sıvılı termometre" denilen bir termometre bulunur. Küçük bir ıslatma haznesi sürekli olarak muslini ıslatır. Buharlaşmada, 1 gram buharlaşmış su için 600 kalorilik bir ısı katkısı gerektiği bilinmektedir. Bu ısı sıvılı termometre'nin haznesinden sağlanır.

Demek ki bu termometre, kuru termometre'nin sıcaklığından daha düşük bir sıcaklık gösterecek ve (t-t') farkı hava kurudukça daha büyük olacaktır. Çünkü buharlaşmanın yeğinliği hava kuruluğunun bir fonksiyonudur.

Doymuş hava söz konusu olduğunda muslinin suyu buharlaşmaz ve t=t' bağıntısı ortaya çıkar. Şu halde (t-t') farkı ya da psikrometri farkı bağıl nemin fonksyonudur.

Regnault tarafından hesaplanan çizelgeler iki termometreden okunan tüm t ve t' sıcaklıkları için su buharı basıncını ve bağıl nemi verir.

Sapan Saykrometresi

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Büyük Larousse ansiklopedisi

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]