Pshu Köyü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Pshu dağ yolu

Pskhu ( Abhazca: Ҧсҳәы, Ps'hwy; Rusça: Псху, Pskhu) Karadeniz kıyısındaki Abhazya'nın Sohum bölgesinde bir köydür. Nüfusu 150 civarında (2005 itibarıyla) olan köy, Büyük Kafkas Dağları ve Bzyb arasındaki isimsiz vadide yer almaktadır. Bzyb nehri ve kollarının birçoğu köye yakın akar. Vadide, Kafkasya'nın Rusya tarafından fethedilen son halklarından biri olan Abazin kabilesi tarafından yaşıyordu. 1864'te sürgüne maruz kaldıktan sonra neredeyse tamamı Türkiye'ye sürüldü, birçoğu Osmanlı İmparatorluğu'na ulaşım sırasında Karadeniz kıyısında açlık ve sıtmadan öldü.[1] Pshu, 1942 sonbaharında II. Dünya Savaşı Kafkasya Muharebesi sırasında Wehrmacht tarafından işgal edilen Transkafkasya'daki tek yerleşim yeriydi.[2]

Küçük hidroelektrik santrali köye enerji sağlar. Pshu'nun ayrıca çim kaplı yüzeyi olan bir havaalanı vardır. Halen turistler ve yerel halk tarafından ara sıra kullanılmasına rağmen düzenli uçuşlar yoktur.

Pskhu'nun yakınında birkaç dolmen ve ortaçağ kalesi kalıntıları bulunur. Yakındaki İnal-kuba (Pskhu-Nykha) (Bkz. Prens İnal) dağı (1290 m) Abhaz halkının yedi türbesinden biridir.

Demografik[değiştir | kaynağı değiştir]

2011 Nüfus Sayımı sırasında Pshu'nun nüfusu 189'dur. Bunların% 91.0'ı Ruslar ve% 9.0 Abhazlardı .[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Бэла Джемакулова, КАВКАЗСКАЯ ВОЙНА И ЕЕ ПОСЛЕДСТВИЯ 18 Şubat 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. ^ . ISBN 978-0-89875-396-7.  Eksik ya da boş |başlık= (yardım)
  3. ^ 2011 Census results[ölü/kırık bağlantı]