İçeriğe atla

Profesyonel (oyun)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Profesyonel
YazarDuşan Kovacevic
ÜlkeYugoslavya
Orijinal dilSırpça
KonuYugoslavya'da sosyalizmin çözüldüğü büyük dönüşüm döneminde bir entelektüelin yaşamı.
TürKara komedi
Zaman ve mekânMiloseviç dönemi, Yugoslavya

Profesyonel, Sırp oyun yazarı Duşan Kovacevic'in 1990 yılında yazdığı komedi tarzında tiyatro oyunudur. Yazar, oyununu 2002 yılında filme de çekti.

Oyun, Yugoslavya'da sosyalizmin çözülüş döneminde yaşayan bir entelektüelin yaşam öyküsüdür. Toplumsal ve politik süreç bir karakomedi türünde ve ironik bir üslupla ele alınır.

Oyunun ana kahramanları 40 yaşlarında bir edebiyatçı, bir sekreter ve bir gizli polistir.

Sahnelenmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun Türkiye'de Işıl Kasapoğlu yönetmenliğinde, İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından 2010'da sahneye konuldu.[1] Bu sahnelemedeki performanslarıyla Bülent Emin Yarar 2010 Afife Tiyatro Ödülleri’nden Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu; Yetkin Dikinciler ise 2010 Tiyatro Dergisi Tiyatro Ödülleri’nden Yılın Erkek Oyuncusu ödülünü aldı.[2]

Film, 2003 yılında Montreal Film Festivalinde En İyi Senaryo, 2004 yılında ise Viareggio Europa Cinema'da En İyi Film ve İstanbul Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü aldı.

2023 yılında BAM Yapım prodüksiyonunda, yönetmenliğini Cem Emüler'in yaptığı sahnelemede Burak Sergen ve Yalçın Hafızoğlu rol aldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "DT'de oyunun sahnelenmesi". 14 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2013. 
  2. ^ Ödüllü Oyun "Profesyonel" İsveç'te 18 Mart 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Doğan Haber Ajansı