Pristiophorus japonicus

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Japon testere köpekbalığı, testere köpekbalığıgiller ailesinden (Pristiophoridae) bir testere köpekbalığı türüdür.

Japon testere köpekbalığı
Japon testere köpekbalığı

Bu köpekbalığının uzun ve ince bir ağzı vardır. Ön sırt yüzgeçleri, göğüs yüzgecinin ucunun arkasından başlar ve Kuyruk yüzgeçleri neredeyse vücutları ile aynı hizada olacak denli düzdür. Japon testere köpekbalığının boyu 1.36 metre uzunluğa kadar erişebilir.

Yayılımı ve yaşam alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük okyanusun Kuzeybatısında; Kuzey Çin, Japonya ve Kore dolaylarında 48°N ve 22°N enlemleri arasında bulunur. Derinliği 50'den 800 metreye kadar değişen kumlu ve çamurlu deniz tabanlarında bulunur. Sıcaklık değişimlerine bağlı olarak denizin daha yukarı veya aşağı kısımlarına gidebilir.

Davranış biçimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Japon testere köpekbalıklarının küçük su altı canlılarından oluşan geniş bir beslenme yelpazesi vardır. Diğer tüm testere köpekbalıklarında da görüldüğü gibi bu tür de "rahimli yumurtlayan"dır, yani yumurtalarını karnında taşır. Süresi bilinmeyen bir gebelik süresi sonrasında dişi balık 12 civarında yavru doğurur. Doğan bu yavrular yaklaşık 30 cm boyundadır. Cinsel erişkinliğe ulaştıklarında ise erkeklerin boyu 80 cm ile 100 cm arasında, dişilerin ise yaklaşık 100 cm uzunluğa erişir. Yaşam şekli ve yaşadığı ortamdan dolayı insan için herhangi bir tehdit oluşturmamaktadır

Korunma durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Balık ağlarına takılma sıklığı ve sayısı hakkında elde edilen küçük çapta bilgiler ile Japon testere köpekbalığı IUCN'nin kırmızı listesinde, asgari düzeyde endişe durumunda raporlanmıştır. Deniz tabanında yaşamayı sevmesi ve yaşadığı yerlerdeki yoğun miktarda olan balıkçılık faaliyetleri dolayısıyla, trol ağları ve ağ kapanları ile yapılan avlanmalarda hatırı sayılır derecede yakalanma tehlikesi altındadır.

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]

https://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_sawshark 11 Haziran 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.