Prinya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Prinya
Plain Prinia I IMG 7615.jpg
Ova prinyası (Prinia inornata)
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Passeriformes (Ötücü kuşlar)
Familya: Cisticolidae
Cins: Prinia
Horsfield 1821
Türler

Metne bakınız

Prinya, Cisticolidae familyasından bir kuş cinsi. Bazı sınıflandırmalarda ötleğengiller (Sylviidae) familyası içerisinde gösterilir.

Eski Dünya'nın tropik ve yarı tropik bölgelerinde az rastlanır. 30 kadar tür Asya ve Afrika kıtalarında eşit bir şekilde dağılmıştır. Kolayca görülmeyen bu kuşlar uzun otlu veya çalılıklı geniş habitatlarda yaşar. Aslından yerleşik olan prinyalarda soğuk hava koşullarına bağlı olarak yerel göç hareketleri olabilir. Üreme mevsiminde dışında küçük sürüler halinde dolaşırlar.

Prinyaların kısa kanatları ve uzun sivri kuyrukları vardır. Üst yüzeyi kahverengi veya gri (bazen koyu çizgili), alt yüzeyi beyazımsı tekdüze renkler hakimdir. Bazı türlerde üreme döneminde özel tüyler gelişir. Böcekçil beslenmeye uyarlanmış ince ve hafif kavisli bir gaga yapısı vardır.

Türler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Nguembock B.; Fjeldsa J.; Tillier A.; Pasquet E. (2007): A phylogeny for the Cisticolidae (Aves: Passeriformes) based on nuclear and mitochondrial DNA sequence data, and a re-interpretation of a unique nest-building specialization. Molecular Phylogenetics and Evolution 42: 272-286.
  • Ryan, Peter (2006). Family Cisticolidae (Cisticolas and allies). pp. 378–492 in del Hoyo J., Elliott A. & Christie D.A. (2006) Handbook of the Birds of the World. Volume 11. Old World Flycatchers to Old World Warblers Lynx Edicions, Barcelona ISBN 978-84-96553-06-4
  • Urban, E.K.; Fry, C.H. & Keith, S. (1997) The Birds of Africa, vol. 5. Academic Press, London. ISBN 0121373053