İçeriğe atla

Prey (film, 2022)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Prey (film, 2022)
Prey
Prey film posteri
YönetmenDan Trachtenberg
Yapımcı
SenaristPatrick Aison
Oyuncular
Görüntü yönetmeniJeff Cutter
KurguClaudia Castello
Stüdyo
Dağıtıcı
 • Hulu (ABD)
 • Disney+ (Uluslararası)
 • Star+ (Latin Amerika)
Çıkış tarih(ler)i5 Ağustos 2022 (2022-08-05)
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Dil
Bütçe$65 milyon[2][3]

Prey, Dan Trachtenberg tarafından yönetilen yeni bir bilimkurgu aksiyon korku filmi. Predator serisinin beşinci filmidir. Serideki diğer filmlerin bir devamı niteliğinde olan filmde Amber Midthunder, Dünya'ya ilk yolculuğunda kendini bir Predatör ile savaşırken bulan bir Komançi savaşçısını canlandırıyor. Hikâye, kendisini bir avcı olarak kanıtlamaya çalışan genç bir Komançi kadın olan Naru'nun etrafında dönüyor. İnsanlarını spor için avlayan acımasız, insansı bir uzaylıdan ve hayatta kalmak için bel bağladıkları bufaloları yok eden Fransız kürk tüccarlarından korumak zorunda olduğunu fark eder.

2021 yazında Calgary çevresinde çekimler yapıldı, filmin tamamı İngilizce ve bazı sekanslar da Komançice dilinde çekildi. Kalan sekanslar, oyuncu kadrosu tarafından Comanche olarak seslendirilerek rolleri yeniden canlandırıldı.[4] Film, tam Komançi dilinde dublajlı ilk uzun metrajlı filmdir.[1]

Prey, prömiyerini 21 Temmuz 2022'de San Diego Comic-Con'da yaptı ve 20th Century Studios tarafından Amerika Birleşik Devletleri'nde Hulu orijinal filmi olarak[5] ve 5 Ağustos'ta uluslararası olarak Disney+ Star'da gösterime girdi. Film, aksiyon sekansları, Midthunder'ın performansı, sinematografisi, Trachtenberg'in yönetmenliği ve Yerli oyuncu kadrosuyla övgüler alarak eleştirmenlerden olumlu eleştiriler aldı ve birçok eleştirmen filmi ilk filmden bu yana en iyi Predator filmi olarak nitelendirdi.[6][7]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

1719'da Kuzey Amerika'nın Büyük Ovalar bölɡesinde şifacı olarak eğitilmiş genç bir Komançi kadın olan Naru, kardeşi Taabe gibi büyük bir avcı olma hayalleri kurar. Köpeği Sarii ile geyiklerin izini sürerken, bir gökgürültüsü kuşu olarak yorumladığı uzaylı bir Predator'ın uzay gemisinin ışıklarına tanık olur ve bunu kendini kanıtlamak için bir işaret olarak algılar. Köyde, kabilelerinin avcılarından biri bir puma tarafından kaçırılır. Taabe, Naru'nun arama ekibine gelebileceğini, ancak yalnızca pumayı izlemeye yardım etmek ve avcıyı canlı bulurlarsa tıbbi tedavi sağlamak için gelebileceğini söyler. Yaralı avcıyı alıp yola çıkarlar, ancak Taabe dağ aslanını bulup öldürmek için geride kalır. Büyük olağandışı izler ve derisi titizlikle yüzülmüş bir çıngıraklı yılan bulan Naru, Paake ile geri döner ve Taabe'yi bulur. Üçü birlikte dağ aslanı için bir tuzak kurar ama bu, Paake'i ölümüne yol açar.

Naru, bir ağacın dalındaki dağ aslanı ile karşı karşıya kalır, ancak uzaktaki Predator'ın tuhaf sesleri ve ışıkları tarafından dikkati dağılınca aşağıya düşerek kafasını vurur. Taabe tarafından geri götürülerek ailesinin evinde uyanır. Daha sonra ölü dağ aslanını taşıyarak köye döner ve kabilesi tarafından ona Savaş Şefi unvanı verilir. Daha önce hiç görmedikleri daha büyük bir tehdide ikna olan Naru, Sarii ile yola çıkar. Ovalarda çürümeye terk edilmiş, derisi yüzülmüş bir bizon sürüsüne rastlar; katliam karşısında şaşkına dönerek ruhları için dua eder. Sonunda, çamurla dolu bir bataklık çukuruna düşer ve çaba ɡöstererek zorlukla kurtulur. Naru ve Sarii daha sonra bir boz ayı tarafından saldırıya uğrar. Hayatları için kaçarken, ayı Predator tarafından öldürülür ve Naru'ya onu bulması için gönderilen bir Komançi grubuyla karşılaşmadan önce kaçması için zaman verir. Predator, çatışmada adamları pusuya düşürür ve onları tek tek öldürürken, Naru bir ayak izi tuzağına düşer; Predator, onu artık bir tehdit olarak görmediği için ayrılır.

Bizonu katletmekten sorumlu Fransız gezginler, tuzaklarını kontrol etmeye gelir, Naru'yu bulur ve onu kafese koyar. Tercümanları Raphael Adolini, Naru'ya Fransızların daha önce karşılaştıkları Predator hakkında sorular sorar. Konuşmayı reddedince, Fransız gezginlerin liderinin, Taabe'yi esir aldığını ve her iki kardeşi de Predator için yem olarak kullanmadan önce ona işkence ettiği ortaya çıkar. Taabe, bir ağaca bağlıyken kız kardeşine dağ aslanını zayıflatarak onu öldürmesini sağladığını itiraf eder. Predator, Taabe ve Naru kaçarken, Fransızların çoğunu öldürür. Naru, Sarii'yi kamptan kurtarır ve kopmuş bacağı için tıbbi tedavi karşılığında ona çakmaklı tabancasını nasıl kullanacağını öğreten, ölmekte olan Raphael'e rastlar. Naru, kanamayı durdurmak için ona vücut ısısını azaltan otlar verir. Predator gelince, Raphael ölü numarası yapar ve Naru, azalan vücut ısısı nedeniyle yaratığın onu göremediğini fark eder. Predator yanlışlıkla ayağına basınca Raphael acıdan çığlık atar ve Predator hemen onu öldürür.

Taabe, Naru'yu kurtarmak için at sırtında gelir. Birlikte Predator'ı zayıflatırlar ama Taabe'yi öldürülür. Naru kaçar ve hayatta kalan lider Fransız'ı bulur. Onu yere serer, bacaklarından birini keser ve vücut ısısını gizlemek için otları yemeden önce ona boş bir silah verir ve Predator'ı onu öldürmesi için tuzağa düşürür. Yaratığı pusuya düşürmek için Raphael'in tabancasını kullanır ve daha önce Predator'ın mızrak tabancası için hedefleme sistemini tuttuğunu gördüğü maskesini düşürür. Maskeyi çalar ve ormana kaçar. Naru, Predator'ı çamurla dolu bataklık çukurunun bulunduğu bölgeye çekmek için Fransız'ın kopmuş bacağını kullanır ve burada yaratığın maskesini bataklık çukurunu hedef alacak şekilde konumlandırır. Maske olmadan Predator daha az etkilidir, bu nedenle Naru onu bataklığa sürüklemeden önce önemli ölçüde yaralar. Predator bataklıktan yükselirken mızrak tabancasını Naru'ya ateşler ve ıskalar; mermi, Predator'a odaklanarak onu öldürür. Naru kafasını keser ve parlayan yeşil kanıyla yüzünü boyar. Kafasını ve çakmaklı tabancayı kabilesine geri getirir. Naru, kabilesi tarafından yeni Savaş Şefi ilan ederek zaferi onurlandırılır. Naru, kabilesine taşınma zamanının geldiğini söyler.

Filmin bitiş jeneriğinde, filmin anlatısı defter sanatı tarzında bir dizi resimde özetlenir. En sonunda resim, filmde tasvir edilmeyen bir aksiyon görüntüsü içerir: Naru, Saari ve diğer üç Komançi şimdi gökyüzüne bakar ve kendilerine doğru gelen üç Predator uzay gemisini görürler.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekimlerin 2021'de Calgary, Alberta, Kanada,'da gerçekleşmesi bekleniyordu.[9] Temmuz'da Davis, filmin resmi olarak dörtte üçünün tamamlandığını açıkladı.[10] Eylül ayında görüntü yönetmeni Jeff Cutter, Dakota Beavers ve Dane DiLiegro'nun oyuncu kadrosuna ek olarak çekimlerin tamamlandığını doğruladı.[11]

Yayımlanma[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, 2022 yazında Amerika Birleşik Devletleri'nde Hulu'da, uluslararası bölgelerde Disney+'ın Star içerik merkezinde ve Star+'da Latin Amerika'da vizyona girecek.[12]

Değerlendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Davis, bir R derecesine sahip olarak tasarlanmasına rağmen, filmin potansiyel olarak bir PG-13 derecelendirmesi için kesilebileceğini söyledi.[10]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Language isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 2. ^ Belloni, Matthew (21 Ağustos 2022). "Cinemapocalypse Now". Puck. 22 Ağustos 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2022. 
 3. ^ "Prey (2022)". The Numbers. 30 Haziran 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2022. 
 4. ^ @ (31 Temmuz 2022). "The film was shot in both English and Comanche (for some sequences). However, on Hulu/Disney+ there will be an option to watch the entire film DUBBED in Comanche. All the actors returned to voice this version as well" (X gönderisi) – X vasıtasıyla. ; Eksik ya da boş |kullanıcı= (yardım); Eksik ya da boş |numara= (yardım);
 5. ^ "https://twitter.com/20thcentury/status/1526187371128967168". Twitter. 16 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2022.  |başlık= dış bağlantı (yardım)
 6. ^ Lemieux, Melissa (1 Ağustos 2022). "Here's What Critics Are Saying About Prey". Looper. 2 Ağustos 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 7. ^ Venable, Heidi (3 Ağustos 2022). "Prey Reviews Are In, And The Critics Can't Stop Talking About Amber Midthunder, Star Of The New Predator Movie". CinemaBlend. 4 Ağustos 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 8. ^ "'Predator' Prequel 'Prey' to Stream on Hulu in Summer 2022". Variety (İngilizce). 12 Kasım 2021. 12 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Kasım 2021. 
 9. ^ Lowery, Mike (16 Şubat 2021). "Predator 5 synopsis revealed ahead of Calgary shoot". Movie Hole. 16 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 10. ^ a b "Exclusive: New 'Predator' Movie Title, Plot Details, and Timeline Revealed by Producers John Davis and John Fox". Collider (İngilizce). 27 Temmuz 2021. 27 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2021. 
 11. ^ "New 'Predator' Movie Wraps Filming and Reveals Cast". 11 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2022. 
 12. ^ "'Predator' Prequel Gets Title & Sets Summer 2022 Release". Deadline (İngilizce). 12 Kasım 2021. 12 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Kasım 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]