Prahova ili

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Prahova ili
Prahova County.svg
Ülke Romanya Romanya
Kalkınma bölgesi Sud
Merkez Ploieşti
Yüzölçümü
 • Toplam 4,716 km² (1.820 mil²)
Nüfus
 (2002)
 • Toplam 829,945
Zaman dilimi UTC+02.00 (DAS)

Prahova, Romanya'nın ortagüney kesiminde il (Judeţ).

İl topraklarının büyük bölümünü Doğu Karpatlar'ın bir parçası olan Bucegi, Ciucaș ve Buzăului dağları ile Alt-Karpatlar kaplar. İl merkezi, öteden beri ülkenin başlıca petrol arıtma merkezi olan Ploieşti'dir. Filipeşti de Pădure, Bodeşti ve Podeni'de petrol kuyuları, Ploieşti Brazi ve Cimpina'da da büyük rafineriler vardır. Romanya'daki ilk beş petrol kulesi 1890-95 arasında Cimpina'da inşa edilmiştir. Ceptura'da linyit, Slănic'de de tuz çıkarılır. Valea Călugărească'da kimyasal madde, Floreşti'de kauçuk, Sinaia'da ise metal ürünleri, yapı malzemeleri ve el sanatı ürünleri üretilir.

İldeki tarihsel yapılar arasında, Sinaia Manastırı ve Peleş Şatosu (19.yy) sayılabilir. 19. yüzyıldan kalma Cimpina kasabası haç planlı Hasdeu Şatosu ve ressam Nicolae Grigorescu'nun (1838-1907) eviyle ünlüdür.

Tahıl ve meyve yetiştirilen ildeki öteki tarımsal etkinlikler hayvan besiciliği ve şarapçılıktır. Prahova Romanya'nın en yüksek nüfus yoğunluğuna sahip ilidir. Nüfus yoğunluğu Romanya ortalamasının iki katıdır, bunun başlıca nedeni Prahova'nın bir sanayi bölgesi olmasıdır.