Potasyum-argon yaş tayini

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Potasyum-argon yaş tayini veya K-Ar yaş tayini, jeokronoloji ve arkeolojide kullanılan bir radyometrik yaş tayini yöntemidir. Argon (Ar) içindeki potasyum (K) izotopunun radyoaktif bozunma ürününün ölçülmesine dayanır. Potasyum mika, kil mineralleri, tefra ve evaporit gibi birçok malzemede bulunan ortak bir elementtir. Bu malzemelerde, çürüme ürünü 40Ar sıvı (erimiş) kayadan dışarı kaçabilir ama kaya katılaştıkça birikmeye başlar (yeniden kristalleşir). Yeniden kristalleşmeden (rekristalizasyondan) sonra geçen süre, biriken 40Ar miktarı ile arta kalan 40K miktarının oranının ölçülmesi ile hesaplanır. 40K'nin yarılanma süresi, bu yöntemin birkaç bin yıldan daha eski numunelerin mutlak yaş tayinini hesaplamak için kullanılmasına olanak tanır.[1] Jeomanyetik kutup zaman ölçeği, büyük ölçüde K-Ar yaş tayini ile kalibre edilmiştir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ian McDougall and T. Mark Harrison (1999), Geochronology and thermochronology by the 40Ar/39Ar method, Oxford: Oxford University Press, sayfa 10.
  2. ^ Ian McDougall and T. Mark Harrison (1999), Geochronology and thermochronology by the 40Ar/39Ar method, Oxford: Oxford University Press, sayfa 9.