İçeriğe atla

Porto Santo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Porto Santo
Porto Santo bayrağı Porto Santo arması
Porto Santo bayrağı Porto Santo arması
Porto Santo belediyesini gösteren Portekiz haritası
Yüzölçümü 42,17 km2
Nüfusu 4.474
(2001)
Bölge
(Por.:região)
Madeira Özerk Bölgesi
Altbölge
(Por.:subregião)
Porto Santo Adası
İl
(Por.:distrito)
Funchal
Bucak sayısı
(Por.:freguesia)
1
Posta kodu 9400-000 Porto Santo
Tatil günü 24 Haziran
Kurulduğu yıl 1835
Vila Baleira, Porto Santo
Porto Santo (2019)

Porto Santo, Portekiz'in Madeira Özerk Bölgesinde yer alan ada ve aynı adı taşıyan beldedir.

Porto Santo adası, Portekize bağlı Madeira adasının 43 km kuzey doğusundadır. Madeira Archipelago nun en kuzey doğusundaki adadır. Yönetim sınırları olarak kara komşusu yoktur. Atlas okyanusu ile çevrelenmiştir. Yönetim olarak Madeira Otonom Bölgesine bağlıdır. Yaklaşık 11 km uzunluğunda ve 6 km genişliğindedir. Nüfusu 4474 kişidir (2004). nüfus yoğunluğu 106,1 kişi /km2 dir.

Ana şehir (Portekizin 5 belediyesinden biri olarak), sadece Vila Baleira kent merkezine sahipve Porto Santo olarak bilinen yerdir. Adada bulunan havaalanından Funchal'a 15 dakika süren uçuşlar vardır. Bu adaya en yakın kara Madeira adasının güney batı ucundaki adanın limanın olduğu Machico'dur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Adanın coğrafyası, orta ve güney bölgelerde tarım alanları, güneye doğru uzayan birkaç sahil şeridi, batıda ormanlar ve çayırlar, kuzeyde uzun bir sahile paralel olarak kaya düzlük ve tepeler, kuzeydoğuya doğru ormanlar, kuzeydoğuda çimenli kuru bölgeler ve 5-6 tepeli dağ grubu şeklindedir.

Sahil şeridinin çoğu batı, kuzey ve doğudadır.

Kuzey doğuda küçük adacıklar ve doğu ucunda da bir tepeli küçük bir yarımada bulunur. Madeiara adasında, Calheta gibi ufak özelliklerini saymazsak, Madeira adasını görsel özelliği yokken; Porto Santonun Madeira Archipelago'da alameti farikası, dokuz km'lik kum plajıdır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Porto Santo'nun resmi keşif tarihi 1418'dir. Kral D. John I. emri ile şövalyeler Prince Henry, João Gonçalves Zarco and Tristão Vaz Teixeira nın deniz gezilerinde keşfedilmiştir. Ada 1445 yılında Kaptan Bartolomeu Perestrelo'ya bağışlandı. Porto Santo (Kutsal Liman) adı verilen adanın ismi güney sahilinde bulunan koydan gelir. Burası fırtınalarda korunak olarak kullanılır.

Yerleşimin ilk yüzyıllarında, buranın gelişmesindeki bilinen zorluklar, su sıkıntısı ile Cezayirli ve Fransız korsanların saldırılarıydı.

Porto Santo'nun ve Madeira'nın keşfi ilk olarak Gomes Eannes de Azurara tarafından Chronica da Descoberta e Conquista da Guiné de yayınlanmıştır. Fransa'da da Arkan Simaan, romanı L’Écuyer d’Henri le Navigateur 'da buraları işlemiştir.

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Dokuz km lik plajı turistler için ana ilgidir.

Christopher Columbus burada evlenmiş ve belli bir süre burada yaşamıştır. Columbus un evi günümüzde bir müzedir ve onun yaşamı ve ailesinin Porto Santoya bağlarıyla ilgili şeyler sergilenir.

Adada, ispanyol golf şampiyonu Severiano Ballesteros tarafından tasarlanmış bir golf kursu da vardır. Porto Santo Golfe European Tour 2009 da Maderia Adaları Açık Golf turnuvasına ev sahipliği yapmıştır. Bu tüm Madeira Archipelago'da ki en büyük kurstur. Golf kursunda bir tane 18 delikli, bir tane de 9 delikli kurs sahası vardır. Ayrıca Porto Santo Golf Merkezinde, dokuz tenis kortu ve Pico Ana Ferreira etrafında binicilik merkezi vardır.

Son yıllarda inşa edilen çok sayıda otel ve tatil köyü, güneş ve denizi güzelliklerini sunar.

Porto Santo küçük bir ada olmasına rağmen, bugün adada okullar, sağlık merkezleri, polis, jimnastik merkezleri, kiliseler, bir meydan, bir kongre merkezi, bir müze, alışveriş merkezleri, barlar, oteller ve lokantalar vardır.

Porto Santo Havaalanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Porto Santo Havaalanı'ndan iç hat uçuşları ile nadir uşuslar arası uçuşlar yapılır. en yaygın uçuşlar: Madeira Adası / Funchal (FNC);

Azores Adası / Ponta Delgada (PDL).
ve Portekiz anakaraya,
Lizbon (LIS);
Oporto (OPO);
Faro (FAO).

Adadaki yerleşim ve coğrafik alanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim__(Enlem_Boylam_Rakım)

Camacha 33.0833 (32°5') N 16.33 (16°210') W 172 m (567 ft)

Campo de Baixo 33.05 (32°3') N 16.35 (16°21') W 176 m (580 ft)

Campo de Cima 33.05 (32°3') N 16.35 (16°21') W 176 m (580 ft)

Pontinhas 33.05 (32°3') N 16.35 (16°21') W 176 m (580 ft)

Portas Novas 33.0667 (33°4') N 16.33 (16°20') W 175 m (577 ft)

Bucaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Belediyede aynı adı taşıyan 1 bucak (Portekizce: Freguesia) yer almaktadır.