Portbou

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Portbou

Portbou (Katalanca telaffuz: [ˌpɔrˈβɔw]), Katalonya'daki Gerona iline bağlı bu İspanya yerleşimi. Nüfusu: 1,307'dir.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

İspanya'nın doğusunda Fransa sınırının yanında konumlanmıştır. SNCF Trenleri'nin Fransız Cerbère kasabasından sonraki durağıdır. Aslında oldukça küçük olan bu yerleşim İspanya-Fransa demir yolu hatlarının geçişi nedeniyle oldukça önemli bir sınır kasabasıdır. Aynı zamanda İspanya'nın doğu gümrüğü olan Portbou yurt dışından ithal edilen malların ülkeye giriş kapısıdır. Küçük kasabanın deniz turizmi potansiyeli de bulunmaktadır.

Katalan ressam Ângels Santos Torroella'nın da doğum yeri olan bu şirin sınır kasabasında ressamın doğduğu ev müze olarak konuklara açıktır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehrin en önemli yapısı olan Portbou Tren İstasyonu bir ara istasyonudur. Bu önemli bir demiryolu hattı ve garı yük aktarma tesisi amacı güdülerek, gümrük ve göçmenlik işlemlerini desteklemek için inşa edilmiş büyük bir yolcu istasyonu içerir. Hem İspanya, hem Fransa hem de Schengen Alanı üyesi olarak AB Ülkelerinin gümrük ve göçmen tesisleri olarak kullanılır.

Bir çift demir yolu tüneli ile Fransa'daki Cerbère ile Portbou birbirine bağlanır. İspanyol yerel trenlerinin büyük kısmının yolu burada sona erer ve Fransız Trenleri ile Avrupa seyahati devam ettirilir. Ayrıca Fransa ve İspanya arasında trenler aracılığıyla kullanılmak üzere, bir TALGO (Otomatik Takip Göstergesi Geçiş Sistemi) tesisi de kasabada bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]