Port Sudan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Port Sudan
بورتسودان
Kentin limanı
Kentin limanı
Port Sudan'ın ülke içindeki konumu
Ülke Sudan Sudan
Eyalet Kızıl Deniz Eyaleti
Rakım 13 m (43 ft)
Nüfus (2010)
 - Toplam 525.122

Port Sudan (Arapça: بورتسودان,Bur Sudan), Sudan'ın başlıca limanı ve Kızıl Deniz Eyaleti'nin yönetim merkezi olan kent.

Kızıldeniz kıyısında, Nil Vadisi'ndeki Atbara'nın demiryoluyla 475 km. kuzeydoğusunda yer alır.

Mercanlarla dolarak kullanılmaz hale gelen tarihsel Suakin limanı'nın yerine 1905-1909 arasında İngilizler tarafından Sudan'ın tarımsal açıdan zengin bölgelerinin ihracat pazarlarına ulaşımı amacıyla kuruldu. Günümüzde kentte bir petrol rafinerisi, bir uluslararası havalimanı ve ülkenin dış ticaretinin büyük bölümünün gerçekleştirildiği modern liman tesisleri vardır. Liman, 18–26 m derinliğinde bir kanalla denize açılan bir körfezin ağzındadır. Limanı başkent Hartum'a bağlayan yaklaşık 845 km uzunluğundaki petrol boru hattının yapımı 1977'de tamamlanmıştır.

Port Sudan şehrinin postahanesi

Yarı çöl ikliminin hüküm sürdüğü kentin su gereksinimini Kızıldeniz Tepeleri'ndeki Arbaat Nehrinden ve tuzdan arıtılmış deniz suyundan karşılanır. Nüfusun büyük bölümünü Arap ya da Nübyeli Sudanlılar oluşturmakla birlikte, kentte Buceler ve Batı Afrikalılar ile az sayıda Asyalı (özellikle Çinli) ve Avrupalı da yaşar.

Port Sudan bir liman şehri olmasının yanı sıra su altı dalışı ve turizm merkezi olarak da bilinir. Bir liman şehir olması nedeniyle açıklarında bulunan çok sayıda gemi batığı, mercanlar ve zengin sualtı yaşamıyla ilgi odağıdır.