Porcupine Tree

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Porcupine Tree
28.11.2007 Porcupine Tree Arena Performansı
Genel bilgiler
Başladığı yer Hemel Hempstead, Hertfordshire, İngiltere
Tarzlar Psychedelic Rock (ilk çalışmaları)
Progressive rock
Progressive metal (son çalışmaları)
Etkin yıllar 1987–2010
İlişkili hareketler Japan
No-Man
I.E.M.
Bass Communion
Blackfield
Continuum
Resmî site www.porcupinetree.com
Eski üyeler Steven Wilson
Richard Barbieri
Colin Edwin
Chris Maitland
Gavin Harrison

Porcupine Tree 1987'de Steven Wilson tarafından kurulan İngiliz progresif rock grubudur. Grup, Wilson'ın solo projesi olarak başlamıştı ve grubun tüm müziklerini Wilson yazıyordu. Ancak 1993 yılının sonlarında Wilson bir grup ortamında çalışmak istediğine karar vererek daha önce de birlikte çalıştığı Richard Barbieri (klavye), Colin Edwin (basgitar) ve Chris Maitland (davul) ile bir araya geldi. Böylece grubun ilk sabit kadrosu oluştu. Wilson'ın vokal ve lead gitar görevlerini üstlendiği bu kadro Şubat 2002'ye kadar devam etti. Şubat 2002'de Maitland gruptan ayrıldı ve yerine Gavin Harrison geldi.

Porcupine Tree'nin ilk dönemindeki müzik tarzı, progresif rock grubu Pink Floyd'u andıran bir psikedelik rock tarzıydı. 1990'ların sonunda grup daha anaakım bir alternatif rock tarzına yöneldi. 2000'lerin başlarında grup, büyük bir plak şirketiyle anlaşarak sound'unu yeniden değiştirdi ve bu kez progresif metal tarzına yaklaştı.

Grubun 2009 yılında çıkan 10. albümü The Incident, grubun en büyük ticari başarısı oldu. Bu albümü destekleyen turnenin ardından Wilson solo kariyerine odaklanmak istediği için grup uykuya girdi ve grubun diğer üyeleri kendi projeleri üzerinde çalışmaya başladı. Yıllar süren belirsizliğin ardından, 2018 yılında Wilson grubun yeniden bir araya gelmeyeceğini açıkladı.