Pontiac (şef)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Şef Pontiac (d. 1720 - ö. 20 Nisan 1769), Otava yerlilerinin reisi. Büyük Göller Bölgesi'ndeki İngiliz egemenliğine karşı başlatılan ve Pontiac Savaşı (1763-1764) olarak bilinen büyük yerli direnişine önderlik etmiştir.

1755'e doğru kabile reisi oldu. Etkileyici kişiliği ve stratejik planlama yeteneği sayesinde, kısa sürede Otavalar, Potavatomiler ve Ocibuaların oluşturduğu gevşek federasyonun önderi durumuna geldi. 1760'ta, Fransız ve Yerli Savaşı'nda (1754-1763) Fransızlara teslim olan Michilimackinac Kalesi ve öteki kaleleri geri almak üzere ilerlemekte olan Binbaşı Robert Rogers komutasındaki İngiliz koloni birlikleriyle karşılaştı. Kendisine saygı gösterilmesi koşuluyla İngiliz birliklerinin zarar görmeden geçmesine izin verdi. Ama çok geçmeden halkının İngiliz egemenliği altında kalelere rahatça giremeyeceği ve atalarının topraklarına tecavüz eden saldırgan göçmenlerin sonunda avlanma bölgelerini de ellerinden alacağını anladı.Bunun üzerine 1762'de, Superior Gölü ile Aşağı Mississippi arasında yaşayan bütün Yerli Kabilelerini, İngilizleri bölgeden atmak için düzenlenecek ortak bir saldırıya katılmaya çağırdı. Mayıs 1763'te İngilizlerin Pontiac Komplosu olarak adlandırdıkları bir plan hazırladı.Bu plana göre önce her kabile en yakın kaleye saldıracak, daha sonra da bütün kabileler birleşerek savunmasız yerlere ortak bir saldırı düzenleyecekti.

Detroit'in ele geçirilmesini kendisi üstlenen Pontiac, 7 Mayıs'ta düzenlemeyi planladığı saldırıyı bir kale komutanına bildirince, kaleyi kuşatmak zorunda kaldı. 31 Temmuz'da Bloody Run Çarpışması'nda parlak bir zafer kazanmasına karşın, destek birliklerinin kaleye ulaşmasını engelleyemedi ve 30 Ekim'de Maumee Irmağı'na çekilmeye zorladı.

Bununla birlikte plan genelde başarılı oldu. Kabilelerin ortak saldırısı sonucunda kalelerin çoğu ele geçirildi, garnizonların büyük bölümü tahrip edildi ve sınır bölgelerindeki yerleşmeler yağmalandı. Ama İngilizlerin sürekli saldırıları sonucunda Pontiac Temmuz 1766'da barış antlaşmasını kabul etmek zorunda kaldı.

Üç yıl sonra Illinois'a yaptığı bir gezi sırasında bir Peoria Yerlisi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Ölümü, kabileler arasında kanlı bir savaşa yol açtı ve Peoriaların da üyesi olduğu Ilinua Konfederasyonu'na bağlı Yerlilerin çoğu Pontiac'ın öcünü almak isteyince öldürüldü.