Pomeranian

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pomeranian
Diğer adlarPompom, Pom
ÜlkeAlmanya, Polonya
Köpek (Canis lupus familiaris)

Pomeranian, Pomeranya köpeği veya kısaca pom, Orta Avrupa'nın Pomeranya bölgesi (Kuzey Polonya ve Doğu Almanya bugünkü bölümü) adını alan Spitz tipi köpek cinsidir. Genellikle süs köpeği olarak bilinir. Pomeranian özellikle büyük Spitz tipi köpekler, Alman Spitz soyundan üretilmiştir. Bu Alman Spitz cinsinin bir çeşidi olarak Fédération Internationale Cynologique tarafından tespit edilmiştir. Birçok ülkede, Zwergspitz (cüce spitz) olarak bilinir.

Genel olarak, Pomeranian sağlam, sağlıklı bir köpek ırkıdır.[kaynak belirtilmeli] Sevecen ve arkadaş canlısı köpeklerdir. ABD'de en popüler 15 köpek cinsi arasındadır.[kaynak belirtilmeli]

Özellikle son yıllarda, maddi durumu yüksek veya ünlü kişilerin bakmayı tercih ettiği köpek cinsidir.[kaynak belirtilmeli] Petshoplarda da yüksek fiyatlara satılırlar.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Pomeranian Köpeğinin Özellikleri

Ağırlık: 1-3 kg
Boy: 15-30 cm
Tüy: Düz, orta
Aktivite düzeyi: Orta
Öğrenme düzeyi: Yüksek
Koruyuculuk: Düşük
Bekçilik ve gözetleme Düşük
Yaşam süresi: 15 yıl

Cinsleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Pomeranian Köpeğinin Özellikleri
  1. Turuncu (Orange): Bu, Pomeranianların en yaygın renklerinden biridir. Turuncu renk tonları, açık şampanya renginden koyu portakal tonlarına kadar değişebilir.
  2. Siyah ve Turuncu (Black and Tan): Siyah renkli bir ana tüy ve turuncu renkli ayaklar, yanaklar ve göğüsle karakterizedir.
  3. Siyahtan Gümüşe (Black to Silver): Siyah renkli bir başlangıçla başlayan ve zamanla gri veya gümüşi bir renk tonuna dönüşen Pomeranianlardır.
  4. Krem: Krem rengi genellikle soluk bir turuncu tonu olarak tanımlanır. Krem renkteki Pomeranianlar, yumuşak ve soluk renk tonlarına sahip olabilir.
  5. Mavi: Gri mavi tonlarındaki bu renk genellikle soluk bir mavi tonunu içerir.
  6. Chocolate: Çikolata rengi, açık kahverengiden koyu kahverengine kadar değişebilir.
  7. Mavi Merle: Bu renkteki Pomeranianlar, mavi ve gri lekeler içeren benekli bir desene sahip olabilirler.
  8. Orange Sable: Bu renkteki Pomeranianlar, turuncu tüylerin yanı sıra farklı renkteki uçları içeren tüy uçlarına sahiptir.
  9. Parti Renkli (Parti-Color): İki veya daha fazla renk kombinasyonuna sahip olan Pomeranianlardır. Her ne kadar bu renk ve desen çeşitleri genel standartlar olsa da, her bireyin renk tonu ve deseni farklı olabilir. Irklar arası çeşitlilik, genetik faktörler ve genetik kombinasyonlar, Pomeranian cinsinde farklı renk ve desen varyasyonlarına neden olmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]