Polandball

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kullanıcı tarafından oluşturulan temsili bir Polandball.
Bir grup Polandball karakteri

Polandball ya da bir diğer adıyla countryballs (TürkçeÜlke dairesi/topu), Polonyalı bir kullanıcı tarafından yaratılmış bir internet fenomeni. Fenomen ilk olarak 2009 yılının ikinci yarısında Krautchan.net'un /int/ kısmında başlamıştır. Bu fenomen karikatür şeklinde paylaşılan bir türdür. Karikatürler daire şeklinde çizilmiş ülkeleri temsil ederler. İngilizce konuşmayan ülkelerin countrybalları bozuk İngilizce (İngirizice) ile konuşur. Countryballar diğer ülkelerin klişe ve dış ilişkileri ile dalga geçerler.

Çizimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Countryballar polandball rehberine uygun olmak zorundadır. Birçok ülke top şeklinde olmasına karşılık, bunlardan bazıları farklı şekillere sahiptir. Amerika güneş gözlükleriyle temsil edilir. Birleşik Krallık monokl ve şapka, İsrail küp, Reichtangle (Almanya'nın sinirlendiğinde dönüştüğü biçim) dikdörtgen, Singapur Tringapore adı verilen bir üçgen Kazakistan tuğla ve Nepal ise dinozor şeklinde gösterilir.[1] Sanılanın aksine Reichtangle, Alman İmparatorluğu'nu temsil etmez. Alman İmparatorluğu'nu Reichball (diğer ismiyle German Empireball) temsil eder.

Bazı karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Polandball[değiştir | kaynağı değiştir]

Polandball'ın ana kahramanıdır. Bu karaktere genellikle diğer countryballar zulmeder. UKball'un tesisatçısıdır.

Karikatürde Polonya'daki her şey ters olduğu için görünüşü Indonesiaball ve Monacoball ile aynıdır. Bunu çözmek için Indonesiaball songkok, Monacoball ise güneş gözlüğü ile ile çizilir. Börkü "kurwa kurwa" dır.

USAball[değiştir | kaynağı değiştir]

Güneş gözlüklü resmedilir. Ayrıca bazen bayrağının yıldız kısmında sadece beyaz harflerle "×50" bulunur. Burada bahsedilmek istenen şey ABD'nin 50 eyaletini simgeleyen yıldızlardır. Petrole düşkündür. Börkü "burger burger"dir. Bazı kaynaklarda börkünün olmadığı belirtilir.

Israelball[değiştir | kaynağı değiştir]

Küp şeklinde resmedilir. Diğer countryballar tarafından pek sevilmez. Börkü "shalom" dur. Pek çok devleti kukla olarak kullanır.

Germanyball[değiştir | kaynağı değiştir]

Her zaman çalışır. Bazen Reichtangle'a dönüşür. Polandball ile birazcık düşmandır. Eğlenceyi pek sevmez. Greeceball'dan borçlarını ödemesini ister. Börkü "wörk wörk"dür.

Serbiaball[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayrağındaki arması şeklinde olan bir göz bandı ve akordeon ile resmedilir. Turkeyball, Bosniaball ve diğer Türk ya da İslam ülkelerinin countryballarından nefret eder. Börkü "Remove Kebab" ya da "Kosovo is Serbia"dır. (Başka countryballar da bunu kullanabilir).

Turkeyball[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazen kafasında fes ile beraber çizilir. Greeceball, Armeniaball ve Serbiaball'dan nefret eder. Avrupa Birliği'ne girmeye çalışır. Börkü "kebab kebab"dır. Remove Kebabcılardan nefret eder. Aynı zamanda Greeceball, Armeniaball ve Serbiaball onu aşırı kızdırırsa Ottomanball'a dönüşür. Azerbaijanball'ı çok sever.

Swedenball[değiştir | kaynağı değiştir]

Polandball dünyasında Börkü “Börk Börk”tür. Kendini Viking ilan etmiş bir polandball karakteridir. Genelde Viking şapkasıyla çizilir.

Japanball[değiştir | kaynağı değiştir]

Çizimi kolay ve bazen kedi olarak çiziliyor. Börkü kawaii'dir.

Reichtangle[değiştir | kaynağı değiştir]

Polandball'ın baş kötü karakteridir. Uzun bir dikdörtgen üzerinde çizilmiş ve Alman İmparatorluğu desenli bir karakterdir. Genellikle Almanya'nın sinirlenmesi sonucu ortaya çıkar ve Almanya'nın zamanında ele geçirip de kaybettiği countrybalları tekrar ele geçirmeye çalışır. Börkü ''guten tag'' dır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Plomlompom, Nils Dagsson Moskopp Erlehmann & Christian Heller (2013). "MS-Paint-Comics". Internet-Meme : kurz & geek (Almanca) (1 bas.). O'Reilly Verlag. ss. 86-88. ISBN 9783868998061. 6 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

[1]

  1. ^ Countryballs