İçeriğe atla

Poisonblack

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Poisonblack
Poisonblack 2014 Rakuuna Rock festival'inde konser verirken. Lappeenranta, Finlandiya.
Genel bilgiler
Başladığı yerOulu, Finlandiya
TarzlarHeavy metal
Gothic metal
Etkin yıllar2000-2015
Müzik şirketiHype Records
İlişkili hareketlerKalmah, Sentenced, Nothnegal, Charon
Resmî sitehttp://www.poisonblack.com
ÜyelerVille Laihiala
Tarmo Kanerva
Marco Sneck
Antti Remes
Eski üyelerJuha-Pekka Leppäluoto
Janne Kukkonen
Janne Dahlgren
Janne Markus

Poisonblack, Sentenced'ın eski vokali Ville Laihiala liderliğinde müzik icra eden Fin gotik metal grubuydu. Grup 2015 yılında dağılma kararı aldı.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup, 2000 yılında Sentenced vokali Ville Laihiala ve basçı Janne Kukkonen tarafından kuruldu. Grup başlangıçta Laihiala için bir yan proje karakterine sahip olduğundan, başlangıçta sadece gitarist olarak pozisyonuna konsantre olmak istedi. Gruptaki vokal görevi için Charon grubundan Juha-Pekka Leppäluoto'yu gruba davet ettiler. Charon ve Sentenced'in grup üyeleri, Finlandiya'da ortak bir turla zaten birbirlerini tanıyorlardı.

Baterist Tarmo Kanerva ve klavyeci Marco Sneck tarafından - başlangıçta her ikisi de sadece konser müzisyenleri olarak gruptaydı - genişletilen grup, 2003 yılında Century Media aracılığıyla yayınlanan ilk albüm Escapextacy'yi kaydetti.

Grup kurulduğunda bazı çevreler tarafından proje grubu olarak değerlendirilmişti. Ama Ville Laihiala resmi sitesinde "This is not a project band! I have my heart and soul in Poisonblack!" (Bu bir proje grubu değil. Kalbim ve ruhum Poisonblack'te!) diyerek durumu netleştirmiştir.

2003 yılında, ilk albümleri Escapexstacy, Finlandiya ulusal listelerinde 21. sıraya kadar yükselip 3 hafta boyunca listelerde yer aldı.[1][2] Daha sonra Iron Maiden'ın Dance of Death World Tour'una davet alıp, Lacuna Coil ve Moonspell ile beraber bir turneye çıktılar.[3]

Turnede kitlelerden olumlu dönüş alan grup, ikinci albüm hazırlığına girdi. Ancak stüdyo kayıtları sırasında vokal Juha-Pekka Leppäluoto, asıl grubu Charon'a daha fazla konsantre olmak için gruptan ayrıldı.[4] Ayrılıktan sonra grup 3 yıllık bir suskunluk dönemine girdi. 2004 yılında grubun kurucusu da olan bas gitarist Janne Kukkonen gruptan ayrıldı. Yerine Antti Remes geldi.

Sentenced'ın dağılması, Ville Laihiala'nın Poisonblack'te vokal olması[değiştir | kaynağı değiştir]

2005 yılında Sentenced grubu dağılma kararı alınca, Ville Laihiala yoğunluğunu tekrar Poisonblack grubuna verdi ve grubun vokallerini üstlenme kararı aldı. Poisonblack'i eski grubu Sentenced gibi gotik bir türe evirdi. Hızlıca yeni albüm hazırlığına giren grup, 2006 yılında Lust Staind Despair adında grubun ikinci albümünü yayınladılar.[5] Albüm Finlandiya'da büyük beğeni topladı. Finlandiya ulusal listelerinde 2. sıraya yükseldi. Lacuna Coil ile beraber bir Avrupa turnesi düzenlediler.

2008'de yeni albüm hazırlığına girdiler ve 2008'de A Dead Heavy Day adında grubun 3. albümünü yayınladılar. Albüm Finlandiya listelerinde 6. sırada zirveyi gördü.. Dark Tranquility ile beraber Avrupa turnesine çıktılar.

Grup 20 Mart 2009'da İstanbul'da da bir konser verdiler. Türk grup Murder King, Poisonblack'in ön grubu oldu.[6]

2010 yılında grubun 4. albümü Of Rust and Bones albümü yayınlandı. Albüm Finlandiya ulusal listelerinde 6. sırada zirveyi gördü.. Grubun elektro gitaristi Janne Markus, hedef amaçlarının artık Poisonblack'te gerçekleştiremeyeceğini duyurup gruptan ayrıldı. Grup yaklaşan konserler için, Antti Leiviskä'yı grubun konser elemanı olarak gruba aldı.

Doludizgin albüm çıkartmaya devam eden grup 2011 yılında Drive, 2013 yılında grubun son albümü Lyijy albümünü yayınladı. Son albüm Lyijy, Finlandiya ulusal listelerinde 4. sıraya kadar yükseldi.

Grup 15 yıllık süreç içinde 6 albüm çıkartıp büyük beğeni toplamasına rağmen dağılma kararı aldı. Grup vokali Ville Laihiala, resmî facebook hesabında grubun dağılmasını şöyle duyurdu;

Oksijen harcayanlara selam olsun. Bu son 15 yılın ardından, kariyerimizde durup geleceği düşünme zamanının geldiği noktaya geldik. İnişler ve çıkışlar, harika arkadaşlar, seyirciler ve bize atılan her ne olursa olsun harika bir yolculuk oldu, şimdi Frenlere basacağız ve grubu dinlendireceğiz. Ne zamana kadar görülecek. Hepinizin bildiği gibi, ya %100 olmalı ya da hiç olmamalı. Şahsen, bunu gerçekten uzun ve zor düşünmek zorundayım.

Grup son konserini 25 Ağustos 2015'te grubun kurulduğu yer Oulu'da verdi.

Vokal Ville Laihiala, 2015'te S-Tool grubunu kurduğunu duyurdu. Günümüzde halen bu grupta müzik icra etmektedir.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Single'lar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Rush (2006)
  • Bear The Cross (2008)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Poisonblack - Escapexstacy". finnishcharts.com. 28 Mart 2010. 7 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mayıs 2012. 
  2. ^ Sciarretto (24 Şubat 2003). "Loud Rock: Poisonblack - Escapextasy". CMJ New Music Report. CMJ Network, Inc. 74 (802): 24. ISSN 0890-0795. 7 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Aralık 2021. 
  3. ^ "Poisonblack To Support Iron Maiden In Finland". Legacy.roadrunnerrecords.com. 17 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mayıs 2012. 
  4. ^ Sciarretto (3 Ağustos 2003). "Loud Rock". CMJ New Music Report. CMJ Network, Inc. 76 (10): 23. ISSN 0890-0795. 
  5. ^ "Poisonblack - Lust Stained Despair". finnishcharts.com. 28 Mart 2010. 9 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mayıs 2012. 
  6. ^ İletişim, İstanbul (20 Mart 2009). "Poisonblack - Konser Parti - istanbul.net.tr, Kültür Sanat Etkinlikleri, Konser Tiyatro İstanbul Şehir Rehberi". istanbul.net.tr İstanbul şehir rehberi. 9 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Aralık 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]