Poilu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Journée du Poilu. 25 et 26 décembre 1915 ("Poilu'nun tatili, 25 - 26 Aralık 1915"). Bir poilu'nun Noel'de cepheden ayrılışını konu alan I. Dünya Savaşı Fransız posteri (Adolphe Willette).

Poilu (/pwalu/, /pwa'ly/[1]), I. Dünya Savaşı'na katılan Fransız askerinin gayrı-resmî lakabıdır.

Poilu kelimesi sadece I. Dünya Savaşı askerleri için kullanılıp II. Dünya Savaşı askerleri için çok nadir istisnalar dışında kullanıldı. Günümüzde de I. Dünya Savaşı Fransız askerlerini ifade eden okşayıcı kelime olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu kelime askerlerin tipik özelliklerinden biri olan köylülük anlamını da taşımaktadır.

Poilu kelimesi Napolyon döneminin sivil orduda grognard gibi popüler kelime idi. "Tüylü (Sakal ve bıyık) adam" anlamına gelmekte olup dönemin Fransızcasında cesur, erkeksi veya "tüylü mide"ye sahip olan kimse için kullanılan hayranlık ifadesinin argosuydu.

Son poilu[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Dünya Savaşı'nın son gazisi olan poilu Pierre Picault'dur. Fakat Fransa yetkilileri Lazare Ponticelli'yi son poilu (sınırlı resmî kriteri sağlayan hizmette bulunan son poilu) olarak tanımlamaktadır.[2] Ponticelli 12 Mart 2008'de Le Kremlin-Bicêtre'da 109 yaşında öldü.[3]

Après les décès de :

Diğer ülkelerde poilu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Not[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dictionnaire canadien / The Canadian Dictionary, McClelland & Stewart, Toronto, Ontario, 1962.
  2. ^ http://dersdesders.free.fr/france.html 17 Temmuz 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Fransızca)
  3. ^ Last French World War I Veteran Dies at 110 18 Mayıs 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., The New York Sun, 13 March 2008. Retrieved on 2008-03-19.