Plaza de Armas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Plaza de Armas Trujillo (Peru), Francisco Pizarro tarafından planlanmış
Gladys Marín, Santiago'daki Plaza de Armas'da bir konuşma yaparken.

Plaza de Armas (Türkçe: Silahlar meydanı), İspanya'da Plaza Mayor olarak adlandırılan ana meydan için Latin Amerika'da kullanılan tanımlamadır; Şehir ya da köyün orta kısmında olan meydan, genelde ana arter yolların kesişim noktasıdır.

Tarihi oluşum[değiştir | kaynağı değiştir]

Latin Amerika'nın kolonizasyonu sırasında yerleşim yerlerinin merkezlerinin her biri, o yerin sakinleri için Plaza de Armas yani askeri talim meydanı olarak düzenlenmiştir.

Bugünkü kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Plaza de Armas günümüzde çiçekler, çalılar sıklıkla da çeşmelerle sanatsal biçimde dekore edilir. Bir şehre ait kilise, yerel yönetim, postane, banka gibi en önemli binalar orada bulunur. Aynı şekilde barlar, diskolar, lokantalar ve dükkânlar gibi mekanlar da burada bulunmayı tercih ederler. Geleneklere göre belli günlerde meydan sohbet eden, çevresinde tur atan (ispanyolca "dar una vuelta" - „bir volta atmak“ denir) insanlarla dolu olur. Birçok şehirde pazarları çeşitli politik ve toplumsal gruplar, göndere bayrak çekmek ve milli marş söylemek için burada buluşurlar ki sıklıkla askeri usulde, üniformalı ve hazırol vaziyette bulunurlar.

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]